Porady

Współżycie po laparoskopii jajnika: czy powinno być bolesne?

Współżycie po laparoskopii jajnika: czy powinno być bolesne?

Laparoskopia jajników to zabieg chirurgiczny o średniej inwazyjności oraz wysokiej skuteczności. Jej ogromną zaletą jest niewielkie ryzyko powikłań oraz stosunkowo szybka rekonwalescencja. Oczywiście pacjentka po zabiegu powinna stosować się do zasad udzielonych przez lekarza oraz bezwzględnie zgłosić się na kontrolę. Laparoskopia jajnika pomaga zdiagnozować i wyleczyć szereg schorzeń i dolegliwości.

Na czym polega laparoskopia jajnika?

Podczas laparoskopii jajnika chirurg wprowadza przewód z kamerą do wnętrza jamy brzusznej po uprzednim wykonaniu nacięcia. Dzięki temu na ekranie widzi powiększony obraz i może precyzyjnie wykonać zaplanowane czynności.

Laparoskopia może być zabiegiem diagnostycznym lub operacyjnym. Jest dla pacjentki bezbolesna i zwykle trwa od 30 do 90 minut. Po zabiegu pacjentka powinna zostać pod obserwacją na 2-5 dni.

Laparoskopia jajników: wskazania

Wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej to przede wszystkim podejrzenie endometriozy, torbieli jajników oraz diagnostyka bólu nieznanego pochodzenia, szczególnie w obrębie jajników czy miednicy. Stosuje się ją także w celu diagnostyki niepłodności. Zabiegu nie można wykonywać u pacjentek z zapaleniem otrzewnej.

Powikłania i rekonwalescencja po laparoskopii jajnika

Laparoskopia jajnika to zabieg, po którym istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Pacjentka po 2-5 dniach jest wypisana do domu i praktycznie od razu może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Rany po zabiegu także goją się sprawnie. Jeśli chodzi o powikłania, które mogą się pojawić, wyróżnia się przede wszystkim zrosty wewnątrzbrzuszne oraz przepuklinę.

Współżycie po laparoskopii jajnika

Po laparoskopii jajnika nie powinny wystąpić problemy ze współżyciem, takie jak suchość pochwy czy bolesne stosunki. Czasem może pojawiać się dyskomfort związany ze wspomnianymi wcześniej zrostami wewnątrzbrzusznymi, wówczas należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Współżycie po laparoskopii jajnika powinno być tak samo satysfakcjonujące, jak przed zabiegiem.

Pacjentka po zabiegu powinna zachować wstrzemięźliwość seksualną przynajmniej przez 4-6 tygodni po zabiegu. Jeśli mimo zastosowania się do wszystkich zaleceń lekarskich odczuwa ból lub dyskomfort podczas stosunku, powinna udać się do lekarza, szczególnie jeśli do tego dochodzą zaburzenia miesiączkowania lub utrzymujące się bóle podbrzusza. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne związane w ingerencję w jajnik. Czasem ból ma podłoże psychologiczne.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij