Porady

Perymetria, perymetry – co warto wiedzieć na ten temat?

Perymetria, perymetry – co warto wiedzieć na ten temat?

Perymetria to ważna część współczesnej okulistyki. Przez pojęcie to rozumie się badania, które mają na celu ocenę zdolności oka do odczytywania bodźców. Zdolność tą bada się w odniesieniu do różnych pól widzenia, to znaczy obszarów, które są widoczne dla oka w danym momencie bez konieczności przesuwania gałek ocznych.

Dlaczego wykonuje się badania perymetryczne?

Badanie perymetryczne polega na ocenie sprawności oczu w różnych punktach pola widzenia, a także sprawdzaniu, jak sobie radzi oko w odpowiedzi na te bodźce.

Regularnie wykonywane badań z zakresu perymetrii pozwalają na identyfikację trapiących pacjenta chorób. W takiej sytuacji jednym z częściej diagnozowanych schorzeń oczu jest jaskra. Jest to poważny problem, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty widzenia.

Dlaczego o tym piszemy? Wyjaśnienie jest proste: ponieważ jednym z objawów tej choroby jest ograniczenie pola widzenia, stąd też to właśnie badanie perymetryczne stosuje się w celu odpowiedniego wczesnego wykrycia problemu. Bez tego wdrożenie odpowiedniego leczenia może być – jeśli nie niemożliwe – to przynajmniej utrudnione.

Badanie z użyciem perymetru pozwala lekarzowi na precyzyjne określenie, jaki jest obszar pola widzenia oraz stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Perymetr pozwala na monitorowanie przebiegu choroby oraz efektywności leczenia. Wraz z postępami terapii pole widzenia pacjenta powinno się poprawiać.

Perymetry okulistyczne – można dzięki nim zbadać nie tylko jaskrę

Perymetry komputerowe to urządzenia, które można wykorzystać również podczas diagnostyki innych problemów ze wzrokiem. Dzięki nim można wykryć także takie problemy zdrowotne jak na przykład:

  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • guz mózgu.

Jak widać, są to różnorodne choroby. Co je łączy? Możemy znaleźć przynajmniej jeden element wspólny – objawiają się one zmianami w polu widzenia.

Co jeszcze warto mieć w gabinecie okulistycznym? Nie tylko perymetry okulistyczne. Oferta MDT Kraków

Lista urządzeń, które powinno się mieć w gabinecie okulistycznym, jest bardzo długa. Lekarz zdecydowanie nie powinien ograniczać się do perymetrów (oczywiście, perymetry komputerowe są cennym narzędziem w codziennej pracy okulisty). Wręcz przeciwnie – aby móc diagnozować i leczyć choroby pacjentów, niezbędne jest posiadanie również takich rozwiązań jak:

  • tonometry,
  • akcesoria do dezynfekcji,
  • sprzęt do chirurgii okulistycznej.

Tego typu produkty można znaleźć np. w MDT Kraków, który oferuje swoim klientom całą gamę rozwiązań – są to zarówno urządzenia własnej produkcji, jak i rozwiązania oferowane przez inne marki działające na rynku okulistyki.

Udostępnij