Lifestyle

Czym zajmuje się tapicer, jakie umiejętności powinien posiadać oraz jak zdobyć taki zawód?

Czym zajmuje się tapicer, jakie umiejętności powinien posiadać oraz jak zdobyć taki zawód?

Podczas wybierania ścieżki zawodowej, młodzi ludzie często szukają wielu informacji dotyczących rozmaitych zawodów. Jednym z zawodów, które może wzbudzać zainteresowanie jest tapicer. Niewiele osób wie, na czym dokładnie polega jego praca. Co robi tapicer? Jakie umiejętności powinien posiadać? Czy musi umieć obsługiwać maszyny do szycia czy też overlock? Z pewnością wiele młodych osób zadaje sobie te pytania. W poniższym tekście postaramy się zobrazować to kim jest tapicer oraz jak wygląda jego praca. Życzymy przyjemnej lektury.

Czym zajmuje się tapicer? Poznaj tajniki tego zawodu

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zawód tapicera był znany już za czasów starożytnych. Tapicerstwo w dawnych czasach znacznie różniło się od współczesnego tapicerstwa. Jednakże zanim opowiemy o tym, co należy do obowiązków osoby wykonującej ten zawód, odpowiedzmy najpierw na pytanie – kto to jest tapicer? Otóż jest to zawód należący do grupy rzemieślniczych. Pokrywanie tapicerką mebli wypoczynkowych, takich jak sofy, fotele czy pufy to, to z czym najczęściej kojarzy nam się słowo tapicer. Czym się zajmuje osoba wykonująca ten zawód? Oprócz wcześniej już wspomnianej czynności, do obowiązków tapicera należą jeszcze inne zadania. Tapicer to osoba, która otrzymuje projekt mebla i musi odwzorować jego zewnętrzny wygląd w rzeczywistości. Wbrew pozorom, tapicer nie musi umieć obsługiwać maszyny do szycia JUKI. Umiejętności szycia na komputerowych maszynach Janome oraz Brother (sprawdź na: https://adamar.pl/category/wieloczynnosciowe-maszyny-do-szycia-komputerowe-maszyny-do-szycia/3) będą bardziej potrzebne w krawiectwie niż w tapicerstwie. Co więc powinien umieć tapicer?

Jakie umiejętności powinien posiadać tapicer?

Z uwagi na to, że tapicer otrzymuje projekt np. mebla i musi odwzorować jego wygląd w rzeczywistości, powinien posiadać doskonały zmysł estetyczny. Bardzo ważne jest odpowiednie zestawianie ze sobą wzorów i kolorów, tak by meble wykonane przez tapicera cieszyły się zainteresowaniem wśród kupców. Dodatkowo tapicer powinien wykazywać się w swojej pracy niebywałą sumiennością, skrupulatnością oraz dbałością o każdy nawet najmniejszy szczegół. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, by klienci nabywający wykonane przez nas elementy wyposażenia domu, byli zadowoleni i nie zgłaszali ciągłych reklamacji. Umiejętność rozmawiania z ludźmi także może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli prowadzi się własną działalność. Wówczas dosyć trudno jest zaistnieć na rynku. Najlepiej więc szukać sklepów czy salonów meblowych, które będą zainteresowane współpracą.

Jak zdobyć zawód tapicera?

Młodzi ludzie, szukający swojej drogi zawodowej, często zastanawiają się – jak zostać tapicerem? Aby móc wykonywać ten zawód, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Najczęściej, chcąc zostać tapicerem, wybiera się szkołę zawodową kształcącą w tym właśnie kierunku. To właśnie tam można nabyć dużą ilość praktycznych umiejętności, które z pewnością zaowocują w późniejszym wykonywaniu zawodu. Zakończenie nauki w szkole zawodowej na kierunku tapicerskim kończy się oczywiście egzaminem końcowym, który potwierdza kwalifikacje uprawniające do wykonywania tego zawodu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, osoby pragnące zostać tapicerami powinny posiadać zmysł estetyczny, ale także mnóstwo cierpliwości. Przydatne okażą się także zdolności manualne. 

Udostępnij