Lifestyle

Jedzenie na wycieczkę w góry – o czym trzeba pamiętać?

Jedzenie na wycieczkę w góry – o czym trzeba pamiętać?

Podczas planowania wakacji w górach, każdy przykłada ogromną uwagę do tego, jakie się posiada buty, jaką odzież, plecak, czy też karimatę i śpiwór. Nie każdy jednak pamięta o tym, że podczas chodzenia po górach prędzej czy później apetyt da o sobie znać. Z tego też powodu koniecznie trzeba zadbać zawczasu o odpowiednie jedzenie na wycieczkę po górach. Jak się bowiem okazuje, nie może to być pierwszy lepszy zapychacz żołądka, lecz musi to być jedzenie pożywne i dające odpowiednią dawkę energii. O jakim jedzeniu konkretnie mowa?

Najpopularniejsze górskie posiłki

Podczas szukania odpowiedniego jedzenia na wycieczkę górską, warto zaczerpnąć wiedzy na temat tego, jakie jedzenie zabierają ze sobą inni turyści. Jak się bowiem okazuje, wiedza i doświadczenie w tym zakresie są często bezcenne i zwyczajnie nie warto samodzielnie dochodzić do tego, co będzie najlepsze.
O czym zatem konkretnie mowa? Jednym z najbardziej podstawowych posiłków na górskim szlaku są różnego rodzaju batony. Oczywiście mogą to być proste batony z ogromną zawartością cukru, które sprawią przede wszystkim przyjemność podczas jedzenia, lecz pamiętać trzeba, że nie posiadają one zbyt dużej dawki energii. Z tego też powodu znacznie bardziej poleca się specjalne batony energetyczne, a nawet żele, które w bardzo małej saszetce zawierają olbrzymią porcję energii.
Oczywiści w przypadku sandrowego górskiego prowiantu nie można zapomnieć o zupkach chińskich, do których przyrządzenia wystarczy tylko wrzątek, o który nietrudno w schroniskach.

Zdrowe górskie jedzenie

Jak każdy jednak wie, nie bez powodu w domu nie zaleca się jedzenia batonów czy też pochłaniania kolejnych porcji żeli energetycznych. Takie jedzenie nie zalicza się do zbyt zdrowego. Z tego też powodu w czasie górskiej wycieczki warto się wyposażyć również w coś nieco zdrowszego, a przy tym nadal bardzo pożywnego. O czym konkretnie mowa? Rewelacyjnym jedzeniem w takich okolicznościach są różnego rodzaju kabanosy. Są one bardzo małe, smaczne, a także łatwe w przechowywaniu. Co więcej, posiadają one bardzo dużo składników odżywczych, dzięki czemu jedzenie ich pozwala zachować dobrą formę podczas całego intensywnego dni.
Oczywiście dieta oparta na kabanosach nie jest zbyt zróżnicowana, wiec może się nie utrzymać zbyt długo w jadłospisie. Z tego też powodu warto ją uzupełnić o proste i doskonale wszystkim znane kanapki. Przegotowane nieco wcześniej są w stanie wytrzymać w doskonałym stanie cały dzień, zapewniając pyszny i bardzo pożywny posiłek.

A może owoce?

Dobierając odpowiednie jedzenie na wycieczkę, nie powinno się koncentrować jedynie na tym, aby było ono pożywne oraz dawało energię. Można również zadbać o nieco zdrowej przyjemności, którą jak wiadomo, dają owoce. W tym zakresie warto zadbać przede wszystkim o banany, które nie tylko posiadają ogromne ilości cukru, czyli energii, lecz również i potasu. Oprócz bananów warto mieć w plecaku jabłko, gruszkę, mandarynki czy też morele. Owoce takie jak truskawki lub winogrona, choć pyszne, nie są polecane z uwagi na ich wysoką delikatność.

Udostępnij