Dom

Dekoracja świątecznego stołu – o czym warto pomyśleć już teraz?

Dekoracja świątecznego stołu – o czym warto pomyśleć już teraz?

 Świąteczny stół nie tylko w polskiej tradycji ma ogromne znaczenie. To przy nim jednoczymy się, spędzamy czas, celebrujemy, spożywając kolejne świąteczne posiłki. Nic więc dziwnego, że co roku spora część z na zastanawia się, jak udekorować świąteczny stół. 

Świąteczny stół — kluczowe miejsce celebracji 

Przy świątecznym stole spędzamy zdecydowaną większość grudniowego czasu. Dekoracje stołu wigilijnego zajmują naszą uwagę już od początku grudnia, kiedy rozpoczyna się cała seria nie tylko rodzinnych spotkań. Osobnym tematem jest oczywiście kwestia dekoracji stołu wigilijnego, który w polskiej tradycji ma wyjątkową symbolikę. Dla wielu osób wskazuje na religijny wymiar święta, dla innych jest miejscem, gdzie po prostu najlepiej widać zjednoczenie najbliższych dla nas osób. To wokół stołu się gromadzimy, tutaj toczymy świąteczne rozmowy, spędzamy czas, a przy okazji spożywamy wszystkie świąteczne smakołyki. Kolejne naczynia ceramiczne, talerze, półmiski wędrują między nami…

Dekoracja stołu wigilijnego — więcej niż zastawa stołowa

Dekoracja stołu wigilijnego jest bardzo ważna. Zwracamy uwagę na obrus, talerze kwadratowe lub owalne, rodzaj dobranych do wszystkiego sztućców, szklanek, kieliszków, filiżanek. Spora część z nas dekorację stołu wigilijnego wzbogaca świecami, kolorowymi bombkami, choinkowymi gałązkami. Elegancka dekoracja stołu często opiera się na połączeniu świec i dekoracji kwiatowej bazującej na gwieździe betlejemskiej. Możliwości jest jednak więcej: świąteczny klimat podkreślają girlandy, świąteczne lampki. Bardzo ciekawym pomysłem jest na przykład umieszczenie ich w szklanym wazonie. Efekt jest absolutnie genialny. Do wszystkiego warto dobrać odpowiedni rodzaj serwetek. Przy wigilijnym stole nie może zabraknąć oczywiście samych dań. Warto więc przy planowaniu aranżacji świątecznego stołu wziąć pod uwagę, jakie półmiski, naczynia do zapiekania, patery itd. zamierzamy wykorzystać. Dzięki temu stół wigilijny będzie bardziej spójny, a jego aranżacja będzie jeszcze lepiej podkreślać wyjątkowy charakter czasu, jaki właśnie wspólnie spędzamy. 

Minimalizm czy świąteczne szaleństwo? 

Możliwości dekoracji świątecznego stołu jest naprawdę sporo. Możesz wybierać spośród propozycji zakładającej, że na stole naprawdę sporo się dzieje, a oprócz zastawy i dań wykorzystujesz także szereg różnego rodzaju dekoracji. U wielu osób coraz większą popularność uzyskuje jednak nieco inna strategia. Podstawą dekoracji jest jeden kolor, połączenie dwóch, wszystko jest idealnie do siebie obrane, ale dekoracje są raczej drobnym dodatkiem. Każda z tych propozycji ma swój urok, warto po prostu trzymać się konsekwentnie przyjętej koncepcji.

Udostępnij