Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej i Białowieży. Co warto zobaczyć?

0
98

Puszcza Białowieska to jedyny tego rodzaju las w Polsce oraz w całej Europie. To relikt dawnych czasów, który nietknięty przez człowieka stanowi wyjątkowe sanktuarium dla wielu dzikich zwierząt: wilka, rysia, żubra. Od 1976 roku znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na swoje cenne walory Puszcza Białowieska, która czeka na odwiedzających na Podlasiu, na pograniczu polsko-białoruskim, zachwyca zarówno starszych, jak i młodszych turystów. Pośrodku Puszczy Białowieskiej znajduje się wieś Białowieża, która jest również siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej i okolic to wiele ciekawych atrakcji. Co warto zobaczyć podczas swojej wizyty w tym pięknym zakątku?

Białowieski Park Narodowy – rezerwat ścisły

Nie można przemierzać go samodzielnie – jest dostępny tylko z przewodnikiem. Wejście przez bramy ścisłego rezerwatu jest jak przeniesienie się do królestwa przyrody – to niezwykła okazja, aby na żywo zobaczyć to, co wyróżnia Puszczę Białowieską na tle innych lasów na świecie. Usługi przewodnickie można wynająć w lokalnych biurach podróży – do wyboru są różne warianty spacerów.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego

Doskonałe miejsce, aby zapoznać się z historią terenów Białowieskiego Parku Narodowego, jego fauną i florą, a także historią ich ochrony. Wystawy można zwiedzać z audio-przewodnikiem, natomiast grupy zorganizowane mogą wynająć przewodnika.

Rezerwat Pokazowy Żubra

To jedna z popularnych atrakcji w Białowieży – właśnie tam na żywo można zobaczyć charakterystycznego dla parku żubra. Poza nim w zagrodzie można oglądać inne zwierzęta, między innymi żubronie, czyli krzyżówki żubra z krową, łosie, jelenie, sarny, dziki, a nawet wilki.

Żebra Żubra

Niedaleko zagrody znajduje się ścieżka edukacyjna, która uzyskała nazwę Żebra Żubra. Ścieżka prowadzi przez podmokłe tereny puszczy i liczy w całości 4 km. Przez mokradła wiedzie specjalna kładka, która pozwala na przyjrzenie się przyrodzie w pełnej krasie.

Miejsce Mocy

Interesujące miejsce Puszczy Białowieskiej – to malownicza polana, która ma emanować tajemniczą energią. Znajduje się tam kamienny krąg wśród drzew, który być może był w przeszłości ośrodkiem pogańskiego kultu. Do Miejsca Mocy prowadzi ścieżka dydaktyczna. Można dotrzeć tam pieszo, rowerem albo samochodem.

Park pałacowy w Białowieży

Wybierając się na zwiedzanie Puszczy Białowieskiej, nie można pominąć tej atrakcji – park pałacowy w Białowieży to malowniczy zakątek, gdzie czeka wiele ciekawych punktów: reprezentacyjny drewniany most, Dworek Gubernatora, brama pałacowa. Niestety, sam pałac nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Na jego terenie znajduje się budynek Białowieskiego Parku Narodowego.

Cerkiew św. Mikołaja z porcelanowym ikonostasem

Położona w okolicy budynku Białowieskiego Parku Narodowego cerkiew murowana pochodząca z XIX wieku.

Skansen w Białowieży

To prywatny skansen, który znajduje się na terenie dawnej wsi Kropiwnik. Można zobaczyć tam wiele ciekawych obiektów, między innymi wiatraki – koźlaki, kaplicę, zabytkowe chaty z XIX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here