Urlop

Góry Świętokrzyskie atrakcje – co warto zobaczyć?

Góry Świętokrzyskie atrakcje – co warto zobaczyć?

Wśród najbardziej atrakcyjnych terenów w całej Polsce z całą pewnością można wyróżnić Góry Świętokrzyskie. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z najbardziej popularnymi atrakcjami, które można znaleźć na tym terenie. Góry Świętokrzyskie – atrakcje poznasz w naszym wpisie.

Sandomierz

Góry Świętokrzyskie

Wśród najciekawszych miejsc w Górach Świętokrzyskich z całą pewnością można wymienić takie miasto jak Sandomierz. Jest to królewskie miasto z podziemiami, które warto zwiedzić. W Sandomierzu znajduje się charakterystyczny renesansowy Ratusz, a także Podziemna Trasa Turystyczna. Dodatkowo miasto ma charakter turystyczny i na jego uliczkach kwitnie życie. Warto sprawdzić ofertę restauracji, barów, a także sklepów z pamiątkami.

Opatów

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich, z całą pewnością jest Opatów. Opatów to małe, ale urokliwe miasteczko. Warto udać się na spacer po jego zaułkach, a na pewno przeżyje się fantastyczną przygodę. Dodatkowo wśród najbardziej atrakcyjnych miejsc tego miasta można wymienić Podziemną Trasę Turystyczną. Warto ją odwiedzić oraz sprawdzić, jakie skarby kryją się pod ziemią.

Ostrowiec Świętokrzyski

Góry Świętokrzyskie atrakcje obejmują również odwiedzenie takiego miejsca jak Ostrowiec Świętokrzyski. Miasto idealnie sprawdzi się podczas spacerowania oraz wykonywania innych aktywności fizycznych. Dodatkowo znajdują się w nim ważne historyczne obiekty. Wśród nich można wymienić Kolegiatę Świętego Michała Archanioła oraz pomnik papieża. Warto przejść się również po rynku, który charakteryzuje się wysokim poziomem unikalności.

Góry Świętokrzyskie atrakcje  – Zamek Krzyżtopór

Wśród największych atrakcji w Górach Świętokrzyskich można przede wszystkim wyróżnić Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Ruiny tego obiektu są jednymi z najbardziej okazałych w całym kraju, dlatego z całą pewnością warto je odwiedzić oraz zapoznać się z niezwykłą historią tego miejsca. Zamek ucierpiał podczas licznych wojen, jednak w obecnych czasach z powodzeniem można go zwiedzać. Obiekt położony jest w niezwykle sprzyjających okolicznościach przyrody, które idealnie sprawdzą się również jako miejsce do odbywania licznych spacerów. Warto o tym pamiętać.

Golgota Wschodu

Świętokrzyskie atrakcje obejmują również takie miejsce jak Golgota Wschodu, która umieszczona jest w Kałkowie-Godowie. W tym miejscu znajduje się sanktuarium, a obok niego umieszczona jest tak zwana Golgota Wschodu, w postaci sporych rozmiarów piramidy. Obiekt jest miejscem upamiętniającym ciężki los Polaków podczas trwania drugiej wojny światowej, dlatego ma dość duże znaczenie dla historii całego kraju. Warto zwiedzić to unikatowe miejsce, ponieważ pamiątki skłaniają do refleksji oraz zastanowienia się nad swoim życiem.

Góry Świętokrzyskie co zobaczyć

Jaskinia Raj

Na terenie Gór Świętokrzyskich można również znaleźć taki obiekt turystyczny jak Jaskinia Raj. Jest to jedna z największych jaskiń w całej Polsce, dlatego warto ją odwiedzić oraz zobaczyć. Jaskinia Raj charakteryzuje się stosunkowo sporymi rozmiarami, a także bogatą szatą naciekową, która nie jest tak często spotykana w innych miejscach. Dlatego jest to element obowiązkowy do zwiedzenia przez wszystkich fanów przyrody.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości

Atrakcje świętokrzyskie obejmują również takie miejsce jak Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Powinien je odwiedzić każdy fan geologii, ponieważ na terenie muzeum znajduje się bardzo wiele fantastycznych eksponatów. Wśród nich można na przykład wymienić krzemień pasiasty, który występuje jedynie na terenie Gór Świętokrzyskich. Warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ z całą pewnością będzie stanowić fantastyczną pamiątkę z tego miejsca. Oprócz tego bez większych problemów można również zakupić inne amulety.

Jurapark

Jurapark z dinozaurami w Bałtowie to kolejny element na mapie turystycznej Gór Świętokrzyskich. W parku można przede wszystkim znaleźć ścieżkę edukacyjną wraz z dinozaurami o naturalnej wielkości. Jednak na terenie obiektu znajdują się również takie atrakcje jak park rozrywki oraz kino 3D. Na pewno zachwycą one wiele osób, a w szczególności najmłodszych członków rodziny. Zwiedzanie parku stanowi fantastyczną formę rozrywki i miłego spędzenia swojego wolnego czasu podczas wakacji.

Polecamy: https://www.villaaqua.pl/sopot-atrakcje-dla-dzieci-co-zobaczyc-podczas-rodzinnej-wycieczki/

Ruiny zamku w Bodzentynie

Wśród najciekawszych miejsc w Górach Świętokrzyskich można również wymienić ruiny zamku w Bodzentynie. Są one umieszczone na malowniczym wzgórzu, które idealnie sprawdzi się jako miejsce do spacerów oraz innych rodzajów aktywności fizycznej. Obejrzenie ruin zamku polecane jest przede wszystkim osobom, które są fanami tego rodzaju historycznych miejsc. Zamek w Bodzentynie powstał w czternastym wieku, jednak na przestrzeni lat zaczął niszczeń i nie został odbudowany do pierwotnej postaci.

Góry Świętokrzyskie atrakcje – Ciekoty

Kolejnym ważnym miejscem na obszarze Gór Świętokrzyskich z całą pewnością są Ciekoty. Jest to teren, na którym swoje wczesne dzieciństwo spędził Stefan Żeromski, ważna postać w kraju. W obecnych czasach w Ciekotach można podjąć się wykonywania szeregu zróżnicowanych działań. Teren można zwiedzać, ale także organizowane są na nim różnego rodzaju warsztaty, wystawy, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży o różnym charakterze. Warto wybrać z oferty coś dopasowane do własnych zainteresowań, a także preferencji.

Fabryka Porcelany

Wśród najciekawszych miejsc na danym terenie można również wyszczególnić Fabrykę Porcelany, która znajduje się w Ćmielowie. W fabryce tworzone są unikatowe produkty, które można kupić. Będą one stanowiły fantastyczny element dekoracyjny wyposażenia każdego wnętrza, a dodatkowo wesprą polską działalność. Porcelana bardzo korzystne się prezentuje i dodatkowo jest ona bardzo funkcjonalna. Porcelanowe naczynia z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas spożywania posiłków.

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach to kolejne miejsce, które warto zwiedzić podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich. Udostępniony jest do zwiedzania wraz z przewodnikiem, który w prosty sposób opowie turystom o jego niepowtarzalnej historii. Dodatkowo wokół pałacu znajduje się fantastycznie utrzymany park, w którym z powodzeniem można spędzić swój wolny czas. Pałac ma wyjątkową historię, dlatego wszyscy fani tego rodzaju obiektów powinno się z nim zapoznać.

Muzeum im. „Orła Białego”

Wśród największych atrakcji Gór Świętokrzyskich można również wymienić Muzeum im. „Orła Białego”, które znajduje się w Skarżysku-Kamiennej. Jest to muzeum, które stanowi jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w danym regionie. W obiekcie dostępna jest zarówno ekspozycja w budynku, jak i ekspozycja o charakterze plenerowym. Znajdują się tam bardzo unikatowe eksponaty, które są związane z militarną historią kraju.

Góry Świętokrzyskie atrakcje – skansen w Tokarni

Wielu osobom bardzo przypadnie do gustu skansen w Tokarni, czyli Park Etnograficzny. Stanowi on jeden z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej i jest wart zwiedzania, jeśli przebywa się akurat w tych okolicach. Na terenie skansenu można obejrzeć liczne zabytki kultury ludowej z danego terenu. Dzięki temu możliwa jest również popularyzacja kultury ludowej, która w obecnych czasach zaczyna odchodzić w zapomnienie. Warto obejrzeć, jak w dawnych czasach żyli ludzie oraz w jakich obiektach zamieszkiwali. Zobacz więcej: https://www.villaaqua.pl/wyprawy-w-gory-dla-poczatkujacych-o-czym-trzeba-pamietac/

Szlak ze Świętej Katarzyny

Podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich warto również przejść się wyznaczonymi szlakami oraz zasmakować górskich wędrówek. Wśród najciekawszych i najbardziej popularnych szlaków można przede wszystkim wyróżnić szlak ze Świętej Katarzyny na Górę Łysicę. Dodatkowo można również dokonać przejścia do Świętego Krzyża, jeśli ma się takie preferencje. Wejście na Górę Łysicę gwarantuje fantastyczne widoki, które powinien zobaczyć każdy fan górskich wędrówek. Z tego miejsca można również podziwiać fantastyczne gołoborza.

Polecamy: https://www.villaaqua.pl/zwiedzanie-puszczy-bialowieskiej-i-bialowiezy-co-warto-zobaczyc/

Trzcianka

Wśród najciekawszych miejsc w Górach Świętokrzyskich można również wymienić Trzciankę, która jest małą miejscowością. W tym miejscu można skorzystać z agroturystyki oraz poznać klimat sielskiego życia. Takie rozwiązanie polecane jest wielu osobom, a zwłaszcza ludziom, którzy są zmęczeni życiem i pragną chwili oddechu. Na pewno nie zawiodą się podczas pobytu w tym miejscu. Warto się nad tym zastanowić.

Udostępnij