Urlop

Idealne plecaki w góry, czyli jakie?

Idealne plecaki w góry, czyli jakie?

Górskie wędrówki to sposób na spędzenie wolnego czasu, aktywny wypoczynek. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli wypad ma trwać co najmniej kilka godzin. Niektórzy decydują się nawet na wycieczkę w góry z noclegiem.

Uczestnicy wyprawy muszą mieć odpowiednie plecaki, w których znajdą się wszystkie niezbędne przedmioty. Trzeba pamiętać o tym, że pogoda w górach jest bardzo zmienna i wręcz kapryśna. Należy być przygotowanym na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie może zabraknąć też czegoś do picia i jedzenia. W plecaku muszę znaleźć się różne elementy garderoby i akcesoria.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://primado.pl/plecaki

Co jest istotne przy wyborze plecaka turystycznego?

Jest wiele kwestii, które należy mieć na uwadze podczas wybierania plecaka turystycznego w góry. Istotna będzie jego pojemność, od której zależy to, ile zmieści się do niego różnych rzeczy. Oczywiście pojemność należy dopasować do swoich możliwości. Trzeba pamiętać o tym, że po wypełnieniu go po brzegi stanie się ciężki, więc będzie stanowił dodatkowe obciążenie. Wielokilometrowa wyprawa stanie się bardzo męcząca z dużym balastem na plecach, szczególnie dla osób niemających zbyt dobrej kondycji. Lepszym wyborem będzie zakup mniejszego plecaka dla własnego komfortu. Istotne będzie umiejętne spakowanie go.

Znaczenie ma system nośny plecaka, który ma zapewnić wygodę. Istotna będzie spora ilość troków, trzeba mieć także na uwadze ich odpowiednie rozmieszczenie. Przełoży się to na dodatkowe miejsce. Nie wszystko można zmieścić w plecaku. Dodatkowe troki pozwalają na przytwierdzenie kijów, karimaty, sprzętu do wspinaczki itd. Nie bez znaczenia będzie także obecność komina w plecaku, szczególnie jeśli ma większy rozmiar. Jest to kolejny sposób na zwiększenie dostępnej przestrzeni bagażowej. Spora ilość rozmaitych kieszonek jest czymś wręcz niezbędnym w każdym plecaku turystycznym.

Jaki powinien być plecak turystyczny?

Przy wyborze plecaka turystycznego należy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany. Ma być solidny, wytrzymały, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Istotna jest wodoodporność, aby zawartość plecaka nie uległa zniszczeniu, gdy pojawią się silne opady deszczu. Wymagać należy zintegrowanego pokrowca.

Ciężar plecaka także ma znaczenie, należy wybierać jak najlżejszy. Sprawdzić trzeba, czy posiada skuteczną wentylację. Jeśli ktoś wybiera się na jednodniową wędrówkę, to wystarczający będzie plecak o pojemności 30 l. Można oczywiście postawić na uniwersalny model, czyli mający około 40 l. Będzie to odpowiednie na kilkudniową wyprawę w góry. Zniknie problem z zabraniem rozmaitych sprzętów i akcesoriów, które pozwolą na komfortowy nocleg. Pomieści cały ekwipunek wraz z wieloma warstwami odzieży.

Im większy i cięższy plecak, tym solidniejsze muszą być paski naramienne i pas biodrowy. Zadbać należy o równomierne rozłożenie ciężaru, aby ułatwić sobie wędrówkę. Dostępne w sprzedaży plecaki outdoorowe idealnie nadają się w góry. Do ich produkcji sięga się po poliester, poliamid i nylon.

Udostępnij