Lifestyle

Jakie zalety i wady mają domy norweskie?

Jakie zalety i wady mają domy norweskie?

Domy norweskie, skandynawskie cieszą się dzisiaj sporym zainteresowaniem. Czym charakteryzują się takie budynki? Jakie mają zalety i wady?

Dom norweski – charakterystyka

Pod pojęciem domu norweskiego znajduje się rodzaj domu ze szkieletem drewnianym. Tego typu budynki są również nazywane domami kanadyjskimi.

Domy powstają na płytach fundamentowych z użyciem warstwowych ścian szkieletowych ocieplanych wełną mineralną, styropianem lub celulozą i zabezpieczanych membranami. Z zewnątrz wykańczane są drewnianą oblicówką lub sidingiem, natomiast od środka płytami gipsowo-kartonowymi.

Warto podkreślić, że domy skandynawskie również mogą być energooszczędne, a także pasywne, co przekłada się na obniżone koszty ich utrzymania.

Obecnie domy norweskie również realizowane są z prefabrykatów, co dodatkowo przyspiesza proces budowy.

Zalety domów norweskich

Krótki czas budowy
Dużą zaletą domów szkieletowych, w tym norweskich, jest krótki czas ich budowy. Zazwyczaj wybudowanie domu to około 2-4 miesiące, natomiast wtedy, gdy jest on wznoszony z prefabrykatów, czas może być jeszcze krótszy. Dodatkowo prace można prowadzić o praktycznie każdej porze roku ze względu na ograniczenie robót mokrych.

Wiele projektów do wyboru
Obecnie domy norweskie to pełna gama ciekawych projektów do wyboru o różnych metrażach i stylach. Tego rodzaju domy mogą sprawdzić się dla singli, par, rodzin. Można dobrać dzięki temu plan odpowiadający własnym wymaganiom, wielkości działki i posiadanemu budżetowi.

Przystępna cena
Wybudowanie domu norweskiego nie jest związane z wysokim kosztem i zazwyczaj jego wzniesienie jest tańsze od domu w technologii tradycyjnej – murowanej. To powoduje, że może być on dobrym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić na inwestycji.

Skuteczna termoizolacja
Często można spotkać się z mitem, że domy norweskie są bardzo drogie w utrzymaniu. Jednak prawidłowo wykonany budynek może spełniać standardy energooszczędne, a nawet pasywne. Dzięki temu jego utrzymanie nie jest związane z wysokim kosztem.

Wady domów norweskich

Duże znaczenie ma jakość materiałów
Do wykonania domu norweskiego konieczne jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, na przykład certyfikowanego impregnowanego drewna konstrukcyjnego i docieplenia. Wykorzystanie nieodpowiednich materiałów może wpłynąć na trwałość i termoizolacyjność budynku.

Utrudniona budowa metodą gospodarczą
Najlepiej zlecić prace profesjonalnej firmie, która ma w tym doświadczenie. Domy norweskie wymagają szerokiej wiedzy na temat technologii szkieletowej, dlatego możliwość budowy domu metodą gospodarczą jest wtedy ograniczona. Wzniesienie konstrukcji najlepiej powierzyć ekspertom, natomiast we własnym zakresie można wykonać prace instalacyjne, wykończeniowe.

Przeczytaj więcej na domdekoracje.com.pl

Udostępnij