Urlop

Lodówka samochodowa kompresorowa, absorpcyjna czy na wkłady?

Lodówka samochodowa kompresorowa, absorpcyjna czy na wkłady?

Podróżowanie samochodem sprawia, że trzeba zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania żywności. Trudno byłoby odżywiać się wyłącznie jedzeniem z puszki. Co jednak z produktami spożywczymi, które wymagają chłodzenia, aby nie uległy szybkiemu zepsuciu?

Z pomocą przychodzi lodówka turystyczna kompresorowa lub model w innej technologii chłodniczej. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, więc dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Niektórym wystarczy lodówka na wkłady, czyli coś w rodzaju pudełka z termoizolacją. Jest to tanie rozwiązanie, ale niestety mało wydajne. Można zdecydować się na lodówkę półprzewodnikową, absorpcyjną. Jak widać, jest w czym wybierać.

Jak wybrać lodówkę turystyczną?

W przypadku jazdy autem warto wyposażyć się w lodówkę turystyczną, dzięki czemu będzie można liczyć na schłodzone napoje latem, wydłużenie terminu przydatności do spożycia wędlin i innych produktów wymagających przechowywania w niższych temperaturach. Warto od razu podkreślić, że lodówki samochodowe mogą być mobilne, bez źródła zasilania lub wymagać podłączenia do prądu.

Jeśli ktoś szuka taniego i prostego rozwiązania, to może zdecydować się na lodówkę na wkłady. Ma postać wiaderka, w którym znajduje się izolacja termiczna. Do chłodzenia służą żelowe wkłady, które trzeba oczywiście wcześniej trzymać w zamrażalniku. Włożenie spore ilości wkładów sprawi, że zawartość lodówki będzie chłodzona przez dłuższy czas. Minusem jest to, że po kilku godzinach będzie trzeba wymienić wkłady, w przeciwnym razie lodówka przestanie spełniać swoje zadanie. Można po drodze wyposażyć się przykładowo w lód z marketu.

Wydajniejsza będzie lodówka pasywna, wypełniona aż do połowy lodem, dzięki czemu można cieszyć się schłodzoną zawartością przez kilka dni. Tego typu rozwiązania są dobre dla osób, które nie mają możliwości podłączenia lodówki do prądu.

Co będzie bardziej wydajne?

Świetną opcją jest lodówka samochodowa kompresorowa, która działa podobnie jak domowe urządzenie. Za chłodzenie żywności odpowiada czynnik chłodniczy. Produkty włożone do takiej lodówki są właściwie schłodzone nawet w przypadku upalnych dni. Będzie to wobec tego spora wygoda, chociaż zakup takiej lodówki wiąże się z większym wydatkiem. Oczywiście najprostsze modele można kupić już za nieco ponad 1000 zł. Im większe urządzenie, tym cięższe i droższe. Innym rozwiązaniem jest lodówka absorpcyjna, co może być przydatne w przypadku braku dostępu do prądu. Podłącza się do butli z gazem.

Plusem lodówek absorpcyjnych jest duża wydajność, niewielkie wymiary to kolejna zaleta, podobnie jak cicha praca. W przypadku sprzętu wymagającego zasilania energią elektryczną trzeba uważać, aby nie doprowadzić do rozładowania akumulatora. Nie będzie można w takim przypadku przemieszczać się dalej samochodem. Zawsze warto wozić ze sobą powerbank, aby można było mieć dostęp do dodatkowej energii na wszelki wypadek. Za najwydajniejszą uznaje się jednak lodówkę kompresorową, chociaż jest ona najmniej wygodna w przenoszeniu.

Udostępnij