Urlop

Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Kraków jest jednym z największych oraz najbardziej znanych miast w całym kraju. Wiele osób zastanawia się nad tym, co warto zobaczyć w Krakowie i jego okolicach. Dobrze jest się tego dowiedzieć oraz poznać najbardziej sprawdzone pomysły.

Wawel

Wśród najbardziej znanych atrakcji w Krakowie z całą pewnością można wyróżnić Wawel. Jest to miejsce historyczne, które ma bardzo duże znaczenie dla całego kraju. W Katedrze Królewskiej na Wawelu przez wieki odbywały się ważne wydarzenia, w których brali udział władcy kraju oraz inne kluczowe osoby. Wśród nich można wymienić zarówno koronacje, jak i liczne pogrzeby oraz pochówki. Katedra Królewska powstała w XI wieku i znajdują się w niej obiekty warte zobaczenia. Wśród nich wymienia się na przykład Dzwon Zygmunta oraz Krypty Królewskie.

Co warto zobaczyć w Krakowie – Kościół Mariacki

Kolejnym obiektem, który warto zobaczyć w Krakowie, jest również Kościół Mariacki. Budowla może się poszczycić bardzo długą historią swojego istnienia, dlatego warto ją zwiedzić podczas pobytu w Krakowie. Kościół Mariacki obejmuje dwie wysokie wieże i rozpościera się z niego fantastyczny widok na cały rynek w Krakowie. Można tam w bardzo przyjemny sposób spędzić swój wolny czas, oprócz zwiedzania najbardziej kluczowych obiektów.

Auschwitz Birkenau

Obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau to miejsce, które znajduje się w dość bliskiej odległości od Krakowa. Warto je odwiedzić, ponieważ ma ono bardzo duże znaczenie w kontekście całej historii Polski. Auschwitz Birkenau zawiera zapis historii wydarzeń, które zmieniły życia bardzo wielu osób. Nie jest to miejsce do śmiechu, a do rozmyślań nad konsekwencjami ludzkiego życia. Jest to obowiązkowy element na mapie miejsc do odwiedzenia w Krakowie i okolicach.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kolejnym miejscem, które znajduje się w niedalekiej odległości od Krakowa, z całą pewnością jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Wieliczka słynie z wydobycia soli, ponieważ znajdują się tam liczne kopalnie. W obecnych czasach są one w dużej mierze udostępnione do zwiedzania, aby ludzie mieli możliwość zapoznania się z historią wydobycia soli na tych terenach. Wszystkie elementy, które znajdują się w kopalni, zostały wyrzeźbione z soli. Miejsce szczególnie spodoba się dzieciom, jednak przypadnie do gustu również dorosłym.

Uniwersytet Jagielloński

Podczas pobytu w Krakowie warto również odwiedzić Uniwersytet Jagielloński. Jest to jeden z najbardziej znanych oraz rozpoznawalnych uniwersytetów w Polsce, ale także na całym świecie. Uniwersytet powstał w czternastym wieku, co sprawia, że jest jednym z najstarszych obiektów edukacyjnych tego rodzaju. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczyło się bardzo wiele znanych w historii osób. Wśród nich można na przykład wymienić Mikołaja Kopernika.

Ołtarz Wita Stwosza

Wiele osób zastanawia się, co zwiedzić w Krakowie. Wśród najbardziej polecanych obiektów można również wymienić ołtarz mariacki, czyli ołtarz Wita Stwosza. Znajduje się on w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Powstał w piętnastym wieku z drewna lipowego i ma dość duże rozmiary. Charakteryzuje się przede wszystkim bogatymi zdobieniami, które obejmują zarówno różne faktury, jak i kolory.

Co warto zobaczyć w Krakowie – podziemia Rynku

W Krakowie warte zwiedzenia są również Podziemia Rynku. Na wystawie zaprezentowane są liczne wykopaliska archeologiczne, które zostały wykopane w latach 2005-2010. Pod ziemią znajduje się fantastyczna wystawa, która obejmuje aż cztery tysiące metrów kwadratowych. Z całą pewnością obiekt zachwyci każdego fana historii oraz dawnych odkryć, ponieważ w tym miejscu można zapoznać się z jedenastoma tysiącami historycznych eksponatów. Są one związane z różnymi aspektami, wśród których można wymienić między innymi codzienne życie dawnych mieszkańców Krakowa.

Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to kolejny obiekt, który warto zobaczyć podczas pobytu w Krakowie. Znajduje się przy Rynku Głównym, dlatego zobaczyć ją można przy okazji zwiedzania innych obiektów. Wieża w stylu gotyckim powstała w piętnastym wieku. Kiedyś spełniania niezwykle istotne funkcje administracyjne, jednak w obecnych czasach stała się jedynie atrakcją turystyczną z bardzo ciekawą architekturą.

Co warto zobaczyć w Krakowie – sukiennice

Wśród najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie można również wymienić Sukiennice. Jest to bardzo duża hala targowa, która powstała w trzynastym wieku. Wraz z upływem lat była sukcesywnie powiększana aż do obecnego kształtu. Sukiennice znajdują się w centrum krakowskiego rynku, dlatego można je zwiedzić przy okazji pobytu w tym miejscu. Na pewno będzie to korzystne rozwiązanie, ponieważ w Sukiennicach znajduje się również oddział Muzeum Narodowego.

kraków atrakcje

Smocza Jama

Kraków atrakcje z całą pewnością obejmują również takie miejsce jak Smocza Jama. Smocza Jama to wapienna jaskinia, która znajduje się pod Wawelem. Miejsce to w bezpośredni sposób powiązane jest z legendą o Smoku Wawelskim, która pochodzi z trzynastego wieku. Przy wyjściu z jaskini postawiona jest również figura Smoka Wawelskiego, który zionie ogniem. Jaskinia ma dwieście siedemdziesiąt metrów długości i jej część jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Warto zobaczyć to miejsce, ponieważ jest ono bardzo atrakcyjne, szczególnie dla dzieci.

Kopiec Kościuszki

Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Krakowie, można również wymienić Kopiec Kościuszki. Jest to pomnik kopca, który został stworzony przez człowieka. Z kopca rozpościera się fantastyczny widok na część Krakowa, dlatego z całą pewnością warto go odwiedzić. Będzie to fantastyczna forma rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wędrówka na górę kopca jest bardzo przyjemna. Będzie to idealny spacer dla całej rodziny.

Stara synagoga

W Krakowie warto również zobaczyć starą synagogę. Jest to jedna z najstarszych synagog w całym kraju. Została wybudowana w piętnastym wieku. Aktualnie w synagodze znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to kolejny powód do odwiedzenia tego interesującego miejsca. W muzeum można zapoznać się z licznymi eksponatami, co sprawdzi się przede wszystkim wśród fanów historii. Wśród przedmiotów, które można obejrzeć, wyróżnia się elementy związane ze sztuką ceremonialną.

Muzeum Farmacji

Wśród najbardziej interesujących miejsc w całym Krakowie można również wymienić Muzeum Farmacji. Znajduje się w nim ponad dwadzieścia dwa tysiące różnych eksponatów, które w bezpośredni i pośredni sposób związane są z farmacją. Wśród nich można na przykład wymienić stary sprzęt laboratoryjny, ale także książki oraz liczne archiwalne dokumenty. Miejsce szczególnie sprawdzi się jako obiekt do zwiedzania przez wszystkie osoby, które są zainteresowane takimi dziedzinami jak chemia i biologia.

Co warto zobaczyć w Krakowie – Pomnik Grunwaldzki

W Krakowie można również znaleźć bardzo wiele interesujących pomników. Wśród nich można w szczególności wyróżnić Pomnik Grunwaldzki, który ma stosunkowo spore rozmiary. Oryginał pomnika został dość mocno zniszczony podczas wojny. Jednak obiekt został odbudowany i w roku 1976 ponownie ujrzał światło dzienne. Aktualnie prezentuje się bardzo dobrze i warto go zobaczyć podczas wakacyjnego pobytu w Krakowie.

Dom Jana Matejki

Kolejnym ciekawym miejscem w całym Krakowie z całą pewnością jest również dom Jana Matejki. Jest to dość mały obiekt. Znajduje się w nim muzeum, które w całości zostało poświęcone polskiemu artyście, jakim był Jan Matejko. Muzeum obejmuje elementy codziennego funkcjonowania artysty, a także niektóre obrazy oraz meble, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. W muzeum umieszczone jest również studio artysty, które na pewno zachwyci swoim tradycyjnym wyglądem wielu turystów.

Warto zobaczyć: https://www.villaaqua.pl/domowy-pensjonat-czy-duzy-hotel-z-atrakcjami-dla-dzieci/

Kościół Franciszkanów

Ważne miejsca w Krakowie obejmują również Kościół Franciszkanów, który w bezpośredni sposób związany był z postacią Jana Pawła II, czyli papieża Polaków. Kościół jest miejscem, w którym gromadzą się wierni pochodzący z różnych miast. Dodatkowo obiekt ma wspaniałą architekturę oraz można w nim obejrzeć fantastyczne witraże. Na pewno będzie to doskonałe miejsce do odwiedzenia podczas wycieczki w Krakowie.

Co warto zobaczyć w Krakowie – bunkier Sztuki

kraków zwiedzanie

Kolejnym ciekawym miejscem do zwiedzenia w Krakowie z całą pewnością jest Bunkier Sztuki. Jest to obiekt, który w szczególny sposób przypadnie do gustu wszystkim artystom, dlatego warto to wziąć pod uwagę. W Bunkrze Sztuki znajdują się trzy piętra, na których znajdują się liczne dzieła sztuki. Można tu znaleźć dzieła zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Dlatego każdy znajdzie dla siebie coś, co mu się w pełni spodoba. Dzieła współczesne obejmują zarówno obrazy, jak i fotografie oraz wszelkiego rodzaju prace multimedialne. Zobacz także: https://www.villaaqua.pl/domowy-pensjonat-czy-duzy-hotel-z-atrakcjami-dla-dzieci/

Kościół św. Wojciecha

Kościół świętego Wojciecha to kolejny obiekt sakralny, na który warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Krakowie. Kościół znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie, dlatego można go obejrzeć podczas zwiedzania pozostałych miejsc w mieście. Obiekt ma stosunkowo niewielkie rozmiary, jednak jego wnętrze jest niepowtarzalne. Warto zwrócić uwagę w szczególności na sufit. Znajdują się tam fantastycznie odnowione obrazy, które są umieszczone wokół kopuły. Dobrze jest im się bliżej przyjrzeć, ponieważ są unikatowe.

Udostępnij