Budownictwo

Poliwęglan i aluminium – połączenie doskonałe?

Poliwęglan i aluminium – połączenie doskonałe?

Coraz częściej nawet osoby posiadające niewielki balkon czy taras decydują się go zabudować. Osłonięcie boków czy zamontowanie zadaszenia pozwala korzystać z uroków przebywania na powietrzu nawet w deszczowe dni. Powszechnie wykorzystywanym do tego materiałem jest poliwęglan lity lub kanalikowy. Warto jednak wiedzieć, ile można zyskać, wzbogacając konstrukcję o elementy wykonane z innego bardzo trwałego tworzywa – aluminium.

Zaskakująca wytrzymałość poliwęglanu

Lekkie, wyjątkowo łatwo poddające się obróbce płyty poliwęglanowe, choć dla laika niekoniecznie mogą sprawiać wrażenie trwałych, w istocie są niezwykle wytrzymałym materiałem. Zarówno poliwęglan lity, jak i kanalikowy są odporne na uderzenia, wytrzymają więc niejedno gradobicie. Okazuje się, że wytrzymałość poliwęglanu jest nie tylko duo większa niż szkła, ale także wzjtkowo zbliżona do aluminium! Ten ostatni materiał nie jest jednak powszechnie dostępny w wersji przezroczystej. Kiedy natomiast chcemy zabudować balkon lub też stworzyć ogród zimowy, przepuszczalność światła ma dla nas ogromne znaczenie.

Poliwęglan kanalikowy, a lity – dobierz właściwy rodzaj

Wybór pomiędzy aluminium a poliwęglanem to nie jedyna decyzja, jaką będziesz musiał podjąć. W sprzedaży znajdziesz bowiem dwa rodzaje płyt poliwęglan kanalikowy (komorowy) oraz lity. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy rodzaj zbudowany jest z kanalików, drugi zaś niczym nie ustępuje (przynajmniej, jeśli chodzi o wygląd) tradycyjnej szklanej szybie. Naszym celem nie jest jednak przekonywanie o wyższości żadnego z nich. Poliwęglan lity faktycznie ma nieco lepsze właściwości optyczne, nie trzeba też martwić się o zabezpieczenie brzegów, wszystko jednak zależy od przeznaczenia. Poliwęglan kanalikowy polecamy wykorzystać np. do zadaszeń pomieszczeń gospodarczych.

Poliwęglan lity, poliwęglan kanalikowy, aluminium… A może ich połączenie?

Na koniec chcemy zaproponować jeszcze jedno bardzo ciekawe rozwiązanie. Aluminium i poliwęglan można bowiem ze sobą połączyć, wydobywając z obu materiałów to, co najlepsze. Płyta z poliwęglanu jest najczęściej wtedy montowane na aluminiowym stelażu. Taka konstrukcja wytrzyma w dobrym stanie długie lata, a przy tym zapewni taki dostęp światła, jaki potrzebujesz. Aluminium może towarzyszyć każdemu rodzajowi poliwęglanu litemu oraz komorowemu. O radę co do wyboru najodpowiedniejszego materiału można też zawsze poprosić producenta. Z pewnością wykorzysta on swoją ekspercką wiedzę, aby doradzić Ci najkorzystniejsze rozwiązanie.

Udostępnij