Budownictwo

Jak wymienić drzwi wejściowe?

Jak wymienić drzwi wejściowe?

Generalny remont mieszkania najczęściej wiąże się także z wymianą drzwi wejściowych. Po wieloletnim użytkowaniu straciły nie tylko na estetyce, ale także na funkcjonalności. Źle się zamykają i są nieszczelne. Jak wymienić drzwi w mieszkaniu?

Wymiana drzwi wejściowych przy zachowaniu starej ościeżnicy

To najprostszy i zarazem najtańszy sposób wymiany drzwi wejściowych w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić skrzydło drzwi i wstawić go w miejsce starego.

Przygotowania do wymiany drzwi należy zacząć od sprawdzenia stanu strych framug, bo przez lata mogły się wypaczyć i nie zachowują pionu. Jeżeli uznamy, że wszystko jest w porządku, wystarczy je tylko odnowić i dopasować kolor do koloru nowego skrzydła.

Największym problemem jest wybranie odpowiednich drzwi, które wymiarami muszą pasować do strych ościeżnic. Zgadzać się musi nie tylko ich szerokość i wysokość, ale także rozstawienie zawiasów. Ważna jest także wielkość wrębu w futrynie, dobrze dobrane drzwi będą idealnie do niego przylegać i będą szczelne.

Problemem jest wymiana drzwi w bloku wybudowanym w poprzednim wieku. Najczęściej stosowano wtedy ościeżnice metalowe, których obecnie już się nie stosuje. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zostawić. Na rynku dostępne są ościeżnice nakładkowe, które pozwalają na idealne dopasowanie drzwi wejściowych.

O ile sama wymiana drzwi jest łatwa, o tyle dokonanie właściwych pomiarów wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej zlecić to fachowcowi.

drzwi wymiana

Wymiana drzwi w mieszkaniu razem z ościeżnicą

Wybór tej wersji jest droższy, ale bezpieczniejszy. Fachowcy twierdzą, że drzwi i framuga to komplet, a więc mamy gwarancję, że wszystkie elementy będą idealnie pasować.

Decydując się na takie rozwiązanie, remont mieszkania należy zacząć właśnie od wymiany drzwi wejściowych oraz framugi. Jej usunięcie wiąże się z kuciem oraz cięciem piłą, co powoduje duże zapylenie niekorzystnie wpływające na odświeżone ściany.

W przygotowany otwór można wstawiać zamówione drzwi wraz z framugą. Zadanie to powinien wykonać doświadczony montażysta, który idealnie zamontuje framugi w pionie i poziomie. To bezwzględny warunek na idealne dopasowanie drzwi wejściowych. Dzięki temu będą się łatwo otwierały i zamykały, zabezpieczą mieszkanie przed utratą ciepła oraz hałasami zewnętrznymi.

Standardowe wymiary drzwi wejściowych to 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. Nie zawsze jednak pasują one do wymiarów starych drzwi. W takim przypadku rozwiązaniem jest montaż drzwi zewnętrznych na indywidualne zamówienie.

Udostępnij