villaaqua.pl

Blog podróżniczy

Lifestyle

Jak dobrać sprzęt do wspinaczki górskiej?

Wspinaczka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki temu znacznie rośnie także ruch w sklepach sportowych, gdzie kupowany jest sprzęt do wspinaczki górskiej. Niestety wraz z dużą popularnością każdego sportu, przybywa również sporo osób zupełnie zielonych i niemających potrzebnej wiedzy do kupienia odpowiednich rzeczy. A jak łatwo się domyślić, w przypadku takiego sportu, źle dobrany sprzęt może nawet kosztować życie. Jak więc dobrze dobrać sprzęt do wspinaczki?

Buty używane do wspinaczki

Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą podczas kompletowania sprzętu do wspinaczki jest kupienie odpowiedniego rodzaju butów. Jak każdy turysta górski wie, w górach buty to kluczowa sprawa, zapewniająca bezpieczeństwo nie tylko podczas wspinania się, lecz również rekreacyjnego przemierzania szlaków. Bez butów wyjście w góry jest jak nurkowanie bez butli z tlenem.
Buty używane do wspinaczki powinny charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią budową. Powinny mieć wzmocnioną konstrukcję, aby dobrze opinały stopę, a także nie były podatne na uszkodzenia. Co więcej, buty do wspinaczki muszą być rewelacyjnie dobrane pod kątem rozmiaru. Zbyt luźne stanowić będą niebezpieczeństwo odpadnięcia od ściany, a zbyt małe będą źródłem dyskomfortu, który również może spowodować wypadek.

Kupujemy rękawiczki

Podczas wspinaczki używane będą nie tylko nogi, lecz również dłonie. Dzięki nim możliwe będzie stabilne utrzymanie się skały oraz podciągnięcie się wyżej. Oznacza to, że dłonie podobnie jak stopy, muszą być odpowiednio zabezpieczone, po pierwsze przed uszkodzeniem od ostrych skał, a po drugie, aby nie utracić stabilności i pewności chwytu.
Czym powinny się charakteryzować takie rękawiczki? Powinny mieć odpowiednią grubość, tak aby nie były ani zbyt grube, ani tym bardziej zbyt cienkie. Muszą idealnie leżeć i dawać poczucie posiadania drugiej skóry na dłoniach.

Uprząż wspinaczkowa

Jeśli już ma się podstawy w postaci butów i rękawiczek, można następnie przejść do nieco poważniejszych elementów wyposażenia. Tym zdecydowanie najważniejszym jest uprząż. Jest to specjalny sprzęt, który zakłada się najczęściej na biodrach i do którego mocuje się pozostałe elementy zabezpieczenia, takie jak liny, karabińczyki czy też innego typu przyrządy asekuracyjne. Jest to swego rodzaju rusztowanie, czy też jak wielu mówi kręgosłup wspinacza. To właśnie uprząż jest źródłem bezpieczeństwa i stabilności podczas wspinaczki. Bez niej i bez obecnych na niej dodatkowych elementów wyposażenia, wspinanie się byłoby śmiertelnie niebezpieczne.

Kask do wspinaczki

Nie tylko ręce, nogi czy też tułów potrzebują ochrony, lecz również, a może przede wszystkim głowa. Podczas wspinania się nietrudno o luźne kamienie czy też nawet większe głazy, które spadać mogą w kierunku wspinacza. W przypadku niewielkich kamyczków oznaczać to może ból i dekoncentracje, lecz wystarczy nieco większy fragment skały, aby uderzenie było na tyle silne, aby stracić przytomność, czy też nawet rozbić czaszkę, co rzecz Jason wiązałoby się ze śmiercią. Z tego też powodu kluczowe jest posiadanie na głowie kasku, który zabezpieczy przed takim ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *