Lifestyle

Niezbędnik turysty

Niezbędnik turysty

Wyjazd na wycieczkę lub w dłuższą podróż, na przykład do bogatego w zabytki zagranicznego miasta, wymaga nie tylko dobrego planowania, ale również zabrania ze sobą odpowiedniego wyposażenia. Ponieważ bagaż ma swój limit, nie można pakować wszystkich rzeczy „na wszelki wypadek”. Najlepiej wziąć jedynie najważniejsze przedmioty, tworząc pewien niezbędnik turysty.

Jak skompletować uniwersalny bagaż?

Niezależnie od tego, gdzie się wybiera turysta i jak długa będzie podróż, w plecaku lub w walizce muszą się znaleźć pewne przedmioty. Jednym z nich jest apteczka, która może się przydać w bardzo wielu sytuacjach. Apteczka bywa niekiedy traktowana jako element standardowy na tyle, że przez lata nawet się do niej nie zagląda. To błąd, bo leki mogą się zużyć lub przeterminować. Dobrze skompletowana apteczka zawierająca świeży zapas leków i przybory typu bandaż, plastry na otarcia, pęseta itd. będzie świetna na wypadek nawet drobnego urazu gdzieś na łonie natury.
W bagażu nie powinno brakować także narzędzi ułatwiających zorientowanie się w terenie. Tutaj niezbędne jest zabranie mapy okolicy, do której się wyrusza, bo nowoczesne narzędzia typu smartfon z funkcją GPS w oddaleniu od cywilizacji mogą odmówić posłuszeństwa i wtedy trzeba będzie oddać hołd bardziej tradycyjnym rozwiązaniom. Osoby wędrujące w terenie mogą rozważyć też zabranie kompasu.
Chociaż większość dzisiejszych podróży to wycieczki z dokładnie ustalonym planem, nieraz bywa różnie i ze spokojnego zwiedzania zabytków robi się coś a’la survival w leśnej głuszy. W nieznanym miejscu łatwo się zgubić i wtedy okazuje się, że człowiek pozostawiony np. w środku lasu niekoniecznie sobie radzi. Dlatego warto mieć w bagażu coś, co pozwoli rozpalić ogień lub przenocować w trudnych warunkach, ugotować prostą zupę czy po prostu podgrzać jedzenie z puszki. Rozsądne minimum to zapałki, śpiwór i filtr do wody (można wykorzystać taki do kawy, ale z zadaniem radzą sobie też niektóre tkaniny)

Turysta w wielkim świecie
Wyjazd zorganizowany także wymaga skompletowania bagażu tak, by niczego nie brakowało. Podróż do obcego państwa może być udana bez znajomości jakiegokolwiek języka, ale gdy zna się chociażby angielski – jest już bardzo dobrze. Na wypadek spotkania osób mówiących jedynie w języku oficjalnym lub innym właściwym dla regionu warto zabrać ze sobą słownik lub chociażby rozmówki. Często dobrze sprawdzają się elektroniczne translatory, które z roku na rok oferują coraz wyższą dokładność tłumaczenia.
Pamiętać należy też o odpowiednim ubraniu. Zapas odzieży waży i zajmuje sporo miejsca, dlatego też wybór musi być rozsądny. Pomocne będzie zapoznanie się z wyprzedzeniem z prognozami pogody, bo jeśli wyjeżdża się latem i ma być ciepło oraz słonecznie, bezsensem będzie branie na wszelki wypadek kaloszy. Z drugiej strony wypoczynek w górach nawet przy dobrych prognozach może przynieść nagłe skoki temperatury, więc tutaj wzięcie i letnich ubrań, i lekkiej kurtki okaże się całkiem dobrym rozwiązaniem. Każda wycieczka zawierająca w planie spacery wymaga zabrania mocnych butów, oczywiście na zmianę z lżejszymi, np. trampkami czy sandałami.

Udostępnij