Dom

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy kule?

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy kule?

Lampy kule to niezwykle uniwersalne oświetlenie, które z łatwością można dopasować do wielu stylów aranżacyjnych. Wybierając idealną lampę do wnętrza, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jakie będą ważne podczas wybierania lamp z kloszami w kształcie kul? Czy lampy rattanowe o zaokrąglonym kształcie to dobry dodatek do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim? Zapraszamy do lektury!

Styl, w jakim urządzone jest wnętrze

Niektóre style mają bardzo konkretnie określone zasady, których warto przestrzegać, jeśli zależy nam na tym, aby aranżacja była spójna. W innych można zaobserwować nieco luźniejsze podejście, które dopuszcza większą swobodę i dopasowanie pewnych elementów przez każdego indywidualnie. W obu przypadkach wybór lamp powinien być bardzo dobrze przemyślany, a często może on być jedną z ostatnich decyzji podczas urządzania wnętrza. Istotna jest kwestia, czy lampy mają być delikatnym dodatkiem dekoracyjnym, czy może mocnym akcentem, który przyciąga uwagę od razu po przekroczeniu progu pomieszczenia. 

Lampy industrialne kule pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Z powodzeniem wzbogacą aranżację od stylu skandynawskiego przez glamour aż po właśnie loftowy. Jednak mało prawdopodobna jest sytuacja, w której do każdego z nich pasowałaby dokładnie ta sama lampa. Mimo tego że często lampy z kloszami w kształcie kul są subtelne i minimalistyczne, można zdecydować się także bardziej wyróżniające się na modele, które wniosą do wnętrza więcej energii i ożywią je.

Kolorystyczny minimalizm? Czy interesująca faktura?

Lampy kule nie występują jedynie w znanej większości prostej białej wersji z metalowymi elementami w kolorze złotym, srebrnym lub czarnym. Wraz ze wzrostem ich popularności zaczęły powstawać coraz bardziej interesujące modele, które trafią w gust wielu osób lubiących ciekawe dodatki we wnętrzach. Kolorystyka jest naprawdę bardzo różnorodna – od spokojnych, neutralnych odcieni, po bardziej intensywne barwy. Klosze mogą być wykonane z przezroczystego lub mlecznego szkła. Obok gładkich kloszy pojawiają się te z fakturami, np. wypustkami. Popularne są także te wykonane z metalu, których ciężkość została przełamana delikatnie ażurowym wzorem, przypominającym płatki kwiatów. 

W lampach kulach coraz częściej można zauważyć także wykorzystanie naturalnych materiałów, szczególnie w przypadku lamp stojących i wiszących. Pojawiają się w nich dodatki w postaci naturalnych kamieni czy drewna, dzięki którym lampy są jeszcze chętniej wykorzystywane we wnętrzach. Lampy rattanowe o zaokrąglonym kształcie królują w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu boho, ale można je spotkać także w przytulnym stylu skandynawskim.

Jedna lampa jako akcent? A może lepiej wybrać cały zestaw?

Oświetlenie z kloszami w kształcie kul nie musi ograniczać się jedynie do lamp wiszących. Chociaż te są niezwykle popularne, na rynku dostępne są także inne rodzaje tego typu lamp. Należą do nich wersje stojące, stołowe oraz kinkiety. Podczas planowania aranżacji wybranego pomieszczenia warto najpierw rozpisać plan, na którym zaznaczymy, gdzie powinny znaleźć się źródła światła. Zawsze lepiej mieć więcej światła we wnętrzu niż po fakcie żałować, że jeszcze w tej części pokoju przydałaby się lampka.

Lampy kule doskonale prezentują się jako akcent we wnętrzu, kiedy reszta oświetlenia jest w nieco innym stylu. Doskonale sprawdzą się w takiej sytuacji klasyczne modele z białymi lub czarnymi kulami. Ozdobne lampy kule lepiej będą wyglądać w komplecie, stworzonym z kilku lamp z jednego zestawu. Połączenie podobnych lamp wiszących, stojących, stołowych i kinkietów pozwoli osiągnąć wrażenie spójności.

Udostępnij