Dom

Beton do domu – jakie są jego rodzaje?

Beton do domu – jakie są jego rodzaje?

Beton jest niezwykle uniwersalnym produktem. Bez niego nie powstałoby wiele budynków, domów czy budowli. Jego wynalezienie pozwoliło na niezwykły rozwój budownictwa. Wciąż jest on głównym elementem konstrukcji budynków. Jednak technologia pozwoliła na dokładną klasyfikacje różnego rodzaju betonu i jego pogrupowanie. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze lepsze efekty i wytrzymałość. Rodzaje betonu są teraz dostosowane do warunków, w których będą się znajdować. Obojętne, czy trwa właśnie remont domu, czy też powstaje ogromna konstrukcja. Beton z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem. 

Jak dzieli się beton na rodzaje?

Beton podzielony jest ze względu na pewne czynniki. Dzięki badaniom oraz latom doświadczenia wiemy już praktycznie wszystko o różnych mieszankach tego materiału. Dlatego też powstały klasy ekspozycji betonu. Dzielimy go ze względu na działanie czynników takich jak: karbonatyzacja, chlorki niepochodzące z wody morskiej, chlorki pochodzące z wody morskiej, środowisko agresywne chemicznie oraz stopień ścierania. Dzięki takim kategoriom możemy łatwo zdecydować o tym, jaki typ betonu jest potrzebny przy naszej budowie. Warto poznać poszczególne typy odpowiadające danym czynnikom. 

Klasy ekspozycji betonu – środowiska nieagresywne

Wszelkie betony klasy X0 odpowiadają ekspozycji w środowisku łagodnym, nieagresywnym. Powietrze jest tutaj suche, nie ma wilgoci. Zwykle może być wykorzystany, gdy trwa remont domu. Kolejna klasa to karbonatyzacja. Tutaj mamy 4 typy materiału. To beton do domu itp. Dodatkowo w tej klasie materiał może być stale zanurzony w wodzie. 

Kolejna kategoria to ekspozycja na chlorki z wody niemorskiej. Tutaj mamy trzy typy betonu. Może być one w środowisku wilgotnym, sporadycznie suchym lub też cyklicznie. Beton jest narażony na działanie chlorków z powietrza lub w wody niemorskiej. Są to np. elementy konstrukcji mostów. Kolejna grupa, czyli ekspozycja na chlorki z wody morskiej, także ma trzy typy betonu. Są to wszelkie elementy konstrukcji na morzach.

Klasy ekspozycji betonu – środowiska agresywne

Kolejne klasy należą już do bardziej agresywnych środowisk. Pierwsza kategoria to agresja mrozowa. Istnieją 4 rodzaje betonu, które mogą być eksponowane na deszcz i niskie temperatury poniżej zera. Najwyższa klasa jest wykorzystywana w środowiskach, gdzie istnieje ryzyko oblodzenia i wykorzystania środków odladzających. Kolejna ekspozycja to środowisko agresywne chemicznie. Są tu trzy rodzaje betonu odznaczające się mniejszą lub większą odpornością w takim miejscu. 

Na koniec jest klasa ekspozycji na ścieranie. Trzy rodzaje betonu, który może być narażony na mniejsze lub większe tarcie. Chodzi tu np. o pojazdy o ogumieniu pneumatycznym, elastomerowym lub pojazdy gąsienicowe. 

Jak widać, beton ma wiele różnych klas. Są bardziej i mniej wytrzymałe klasy, są materiały do środowisk mokrych, morskich i suchych. Wszystko po to, aby beton przetrwał długie lata bez najmniejszych problemów. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.