Lifestyle

Dieta ketogeniczna: zasady i jadłospis

Dieta ketogeniczna: zasady i jadłospis

Wśród najbardziej polecanych aktualnie diet bez wątpienia można wyróżnić dietę ketogeniczną. Dieta ketogeniczna – warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także zapoznać się z jej zasadami oraz sprawdzić przykładowy jadłospis na czternaście dni.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

W obecnych czasach bardzo popularnym sposobem żywienia z całą pewnością jest dieta ketogeniczna. Wiele osób zastanawia się nad takim aspektem jak dieta ketogeniczna co to. Taki jadłospis obejmuje przede wszystkim spożywanie tłuszczów zwierzęcych oraz roślinnych w różnej postaci, dlatego jest tak korzystny dla utrzymania zdrowej sylwetki oraz dobrej formy. Dodatkowo w diecie znajdują się również bardzo dobre źródła białka, które jest jednym z najważniejszych materiałów budulcowych w organizmie człowieka. Podczas układania jadłospisu możliwe jest również spożywanie węglowodanów, jednak nie powinno ich być zbyt wiele, ponieważ może to w negatywny sposób wpłynąć na postępy diety. W formie węglowodanów najlepiej spożywać wszelkiego rodzaju warzywa, jednak z wyjątkiem warzyw okopowych oraz strączkowych. Warto pamiętać o tej niezwykle istotnej kwestii. Dzięki spożywaniu warzyw możliwe jest dostarczenie do organizmu człowieka wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów, które będą miały dość duży wpływ na jego zdrowie.

Dieta ketogeniczna

Przygotowanie się do diety

Bardzo istotną kwestią podczas stosowania diety ketogenicznej z całą pewnością jest odpowiednie przygotowanie się do niej. W tym celu warto się przede wszystkim zapoznać z takim aspektem jak dieta ketogeniczna zasady. Przed rozpoczęciem stosowania tej diety warto udać się do lekarza oraz wykonać podstawowe badania. Dzięki temu będzie możliwe wykluczenie groźnych chorób oraz innych schorzeń, które stanowią przeciwwskazanie w tej diecie. Dodatkowo warto również zadbać o odpowiednie oczyszczenie organizmu. W tym celu można zastosować krótką głodówkę, która nie powinna trwać więcej niż jeden lub dwa dni. Na diecie ketogenicznej bez większych problemów można spożywać dość zróżnicowane posiłki, dlatego na pewno nie jest się na niej głodnym. Przed rozpoczęciem przygotowywania posiłków warto udać się na zakupy oraz wybrać wszystkie niezbędne produkty spożywcze. Dzięki temu będzie możliwe codzienne gotowanie.

Zobacz także: https://www.villaaqua.pl/jakie-sa-efekty-silowni-na-powietrzu/

Jadłospis – dzień 1

Pierwszego dnia diety ketogenicznej można spożyć na śniadanie jajecznicę z dwóch lub trzech jajek wraz z boczkiem oraz pomidorem. Na obiad proponowana jest smażona wątróbka drobiowa lub inne podroby wraz ze specjalnie przygotowanym lekkim sosem. Na kolację można z powodzeniem spożyć ryby lub owoce morza, takie jak na przykład krewetki duszone na maśle. W formie przekąsek polecane są surowe warzywa pokrojone w słupki.

Dieta ketogeniczna – jadłospis – dzień 2

Kolejnego dnia diety na śniadanie warto przygotować sałatkę z tuńczykiem i jajkiem, która w swoim składzie będzie zawierała również warzywa. Na obiad można przygotować smażoną pierś z kurczaka z dodatkiem zróżnicowanych warzyw. Wśród nich można na przykład wymienić paprykę, cukinię, szpinak lub pomidory. Na kolację polecany jest jogurt naturalny wraz z owocami, które w swoim składzie zawierają stosunkowo niewielką ilość cukru. Mogą to być na przykład truskawki lub maliny.

Jadłospis – dzień 3

Trzeciego dnia prowadzonej diety można na śniadanie zjeść omlet z dodatkami. Wśród nich wymienia się na przykład szynkę oraz ser, a także liczne świeże warzywa. Proponowanym obiadem jest gulasz z różnych rodzajów mięsa, który w swoim składzie również będzie zawierał warzywa pełne witamin i minerałów. Na kolację warto przygotować zieloną sałatkę z grillowanym kurczakiem lub indykiem. Na pewno takie potrawy zasmakują każdemu, nawet najbardziej wymagającym osobom na tej diecie.

Jadłospis – dzień 4

Kolejny dzień diety będzie obejmował podobne produkty, co w dniach poprzednich. Na śniadanie z powodzeniem można sobie przygotować jajecznicę z trzech jaj smażoną na maśle. Dodatek mogą stanowić świeże pomidory lub ogórki. Na obiad polecany jest kurczak pieczony w folii, również z dodatkiem pieczonych warzyw. Natomiast na kolację można spróbować tatara z dodatkami, wśród których wymienia się ogórki konserwowe, cebulę, a także jajko.

Dieta ketogeniczna – jadłospis – dzień 5

Piątego dnia stosowanej diety ketogenicznej również powinno się przygotować pyszne posiłki. Wśród najbardziej polecanych śniadań można wymienić jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców oraz pestek i orzechów. Na obiad można przygotować zupę krem, która będzie zawierała w swoim składzie dodatek mleka kokosowego. Natomiast podczas kolacji idealnie sprawdzi się ryba pieczona w piekarniku, którą warto skropić sokiem z cytryny. Taki zestaw posiłków na pewno zapewni każdemu człowiekowi odpowiedni poziom sytości.

Jadłospis – dzień 6

Następny dzień stosowanej diety warto sobie urozmaicić i na śniadanie przygotować omlet z dwóch jajek z dodatkami. Wśród nich można wymienić szynkę, ser, a także liczne świeże warzywa. Polecanym obiadem szóstego dnia jest jajko sadzone w towarzystwie blanszowanych warzyw. Może to być zarówno kalafior, jak i brokuł, a także inne warzywa, które można blanszować. Na kolację warto przygotować pieczone w piekarniku mięso, na przykład pyszną karkówkę.

dieta keto

Jadłospis – dzień 7

Siódmy dzień realizowanej diety ketogenicznej obejmuje przygotowanie gotowanych jajek na śniadanie. Podobnie jak w dniach poprzednich, można do nich z powodzeniem dołączyć świeże warzywa. Na obiad można przygotować pieczone mięso z kurczaka lub indyka wraz z dodatkiem surowych warzyw pokrojonych w słupki. Natomiast na kolację polecane są ryby w różnej postaci. Wśród nich można na przykład wymienić wędzoną makrelę lub śledzie w oleju. Jest to idealna propozycja dla osób, które lubią jeść ryby oraz preferują je w swoim codziennym jadłospisie.

Dieta ketogeniczna – jadłospis – dzień 8

Kolejny dzień stosowanej diety ketogenicznej obejmuje same pyszne dania. Wśród nich można wymienić pastę z makreli na śniadanie, a także smażone na maśle podroby. Do obu dań z powodzeniem można dołożyć również świeże warzywa, które mają wyjątkowy smak i zapewnią codzienną porcję witamin i minerałów. Na kolację można natomiast przygotować koktajl mleczny z dodatkiem świeżych owoców. Wśród nich można wymienić na przykład truskawki lub borówki.

Warto zobaczyć: https://www.villaaqua.pl/ile-kosztuje-zamowienie-cateringu/

Jadłospis – dzień 9

Dziewiątego dnia można przygotować na śniadanie pieczone kiełbaski wraz z sałatką ze świeżych warzyw. Mogą się w niej znajdować pomidory, ogórki, a także sałatka. Na obiad polecana jest pieczona karkówka, a na kolację jogurt grecki wraz ze świeżymi owocami, a także nasionami i pestkami. Można również do niego z powodzeniem dodać nasiona chia. Warto spróbować tej potrawy na diecie, ponieważ ma ona wyjątkowy smak.

Jadłospis – dzień 10

Śniadanie w dziesiątym dniu stosowanej diety obejmuje jajka gotowane na miękko wraz z majonezem oraz towarzystwem świeżych warzyw. Na obiad można na przykład przygotować duszone mięso wieprzowe wraz z dodatkiem cebulki. Natomiast danie na kolację obejmuje blanszowane warzywa wraz z tuńczykiem. Dzięki tak skomponowanym potrawom na pewno nikt nie będzie się czuł głodny na prowadzonej diecie. Warto ten niezwykle istotny aspekt uwzględnić podczas przygotowywania codziennych potraw.

Jadłospis – dzień 11

Jedenastego dnia diety na śniadanie polecana jest taka potrawa jak jajka sadzone na boczku wraz z dodatkiem świeżych pomidorów oraz ogórków. Na obiad poleca się rybę gotowaną na parze wraz z brokułami. W przypadku kolacji bardzo dobrym wyborem będzie sałatka ze świeżych warzyw wraz z grillowanym kurczakiem lub indykiem. Warto uwzględnić te potrawy w swoim codziennym jadłospisie, ponieważ mają przepyszny smak oraz aromat. Będą stanowiły doskonałe urozmaicenie.

Jadłospis – dzień 12

Dnia dwunastego stosowanej diety na śniadanie można przygotować jajka zapiekane z warzywami. Wśród nich można wymienić na przykład pomidory, paprykę oraz pieczarki. Na obiad poleca się przygotować młodą kapustę wraz z dodatkiem kiełbasy oraz pomidorów, która charakteryzuje się wyjątkowo niepowtarzalnym aromatem. Wśród możliwych do przygotowania potraw na kolację wymienia się natomiast koktajl mleczny z mleka kokosowego i świeżych owoców. Warto uwzględnić te dania w swoim jadłospisie.

Dieta ketogeniczna – jadłospis – dzień 13

Kolejnego dnia na diecie ketogenicznej poleca się spożyć na śniadanie jogurt naturalny wraz z orzechami oraz nasionami. Można również do niego dołożyć świeże owoce, co będzie stanowiło fantastyczne urozmaicenie. Na obiad można przygotować smażoną pierś z kurczaka wraz z takimi warzywami jak brokuł oraz kalafior. W przypadku kolacji warto zdecydować się na takie danie jak sałatka ze świeżych warzyw wraz z towarzystwem wędzonego łososia. Na pewno będzie to doskonały pomysł.

Jadłospis – dzień 14

Ostatniego dnia diety na śniadanie można sobie przygotować pieczone kiełbaski wraz z sałatką ze świeżych warzyw. Natomiast wśród najlepszych pomysłów na obiady można wymienić mięso duszone ze szpinakiem. Idealna kolacja ostatniego dnia diety to pieczona ryba w towarzystwie blanszowanych warzyw. Na pewno takie zestawienie zasmakuje każdej osobie będącej na diecie tego rodzaju. Warto przemyśleć aspekty z tym związane.

Udostępnij