Lifestyle

Czyszczenie nawilżacza powietrza i filtrów – jak często?

Czyszczenie nawilżacza powietrza i filtrów – jak często?

Producenci oczyszczaczy powietrza wskazują z jaką częstotliwością należy wymieniać, czyścić i jak postępować z nawilżaczami powietrza. Wszystko zależy od danego modelu i rodzaju filtra. 

Filtry węglowe HEPA i filtry wodne – jak o nie dbać?

Filtry węglowe i Hepa należy odkurzać przynajmniej raz w miesiącu. Dobrze by było, gdyby wykonywano tą czynność nawet dwa razy w tym okresie czasu. Na stronie https://filterbank.pl/ możesz znaleźć szeroki wybór tego typu produktów. Jeżeli chodzi o filtry wodne, maty ewaporacyjne należy czyścić co 2 tygodnie. Tu właśnie na filtrze osadza się kamień, który pozostawia niestety nieprzyjemny zapach jeżeli go nie usuniemy. Gdy nie mamy akurat przy sobie specjalistycznych środków, warto postawić na domowe produkty- wodę i kwasek cytrynowy.

Jeżeli nie korzystamy z oczyszczacza, warto wylewać wodę z pojemnika i dokładnie go osuszyć. Jeżeli taka woda stoi dłużej niż 24h, gromadzą się w niej liczne bakterie, których nie do końca potrzebujemy. Oczyszczanie powietrza ze sprzętu, który gromadzi mnóstwo mikroorganizmów może być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.

Czy regularne czyszczenie jest niezbędne?

W skrócie mówiąc- tak, jest niezbędne. Jeżeli nie będziemy czyścić naszego filtra, wpłynie to przede wszystkim niekorzystnie na nasze zdrowie. Woda którą wlewamy do filtra jest idealnym środowiskiem do bakterii a przecież zamysł działania jest zupełnie inny- filtr ma oczyścić nasze powietrze. 

Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy zapoznać się z budową i funkcjonowaniem modelu. Mogą się one znacząco różnić od pozostałych co oczywiście wpływa na schemat ich czyszczenia. Po rozłożeniu urządzenia, sprawdzamy które elementy wymagają oczyszczenia. Po przemyciu warto oczyścić również części środkiem bakteriobójczym, co na pewno zaplusuje w przyszłości. Powinniśmy też zadbać o czystość zewnętrznej części nawilżacza. Wpływa to przede wszystkim na wizualny aspekt urządzenia. Na pewno nikt z nas nie chciałby oczyszczać powietrza czymś, co nie wygląda na zadbane.

Jak czyścić filtry do nawilżacza powietrza?

Jeżeli chodzi o czyszczenie filtry do nawilżacza powietrza, powinniśmy myć zależnie od ich rodzaju. Instrukcję powinniśmy znaleźć w opakowaniu produktu lub na stronie producenta. Szczególnie ważne jest tutaj, aby przed rozpoczęciem całego zabiegu, odłączyć sprzęt od zasilacza. W przeciwnym razie może nawet dojść do poważnych konsekwencji. Należy również posługiwać się bardzo delikatnie z tego typu materiałami. Zbyt mocne ściśnięcie spowoduje uszkodzenie produktu.

Udostępnij