Lifestyle

Co warto zwiedzić na Mazurach?

Co warto zwiedzić na Mazurach?

Wakacje w Krainie Tysiąca jezior to nie tylko idealny odpoczynek dla osób, które kochają sporty wodne i lubią poleżeć na piaszczystej plaży. Mazury to przepiękny zakątek, który kryje wiele tajemnic. Co warto zwiedzić na mazurach?

Mazurskie kanały

Osoby, które zastanawiają się, co warto zwiedzić na Mazurach nie mogą zapomnieć o mazurskich kanałach. To właśnie dzięki nim Kraina Tysiąca Jezior jest szlakiem o długości 150 km.

Budowa kanałów rozpoczęła się w XIX wieku. Dzięki nim spławiano sól, zboże czy materiały budowlane. Dziś jest to nie lada gratka dla każdego miłośnika sportów wodnych.

Giżycko – brama Mazur

Giżycko leży nad jeziorem Niegocin, jego historia jest bardzo ściśle związana z zakonem Krzyżackim, który początkowo panował w tej miejscowości. Dziś dla miłośników historii jest wspaniała Twierdza Boyen, która jest pruską fortyfikacją. Ogromny teren to idealne miejsce, by poznać kawałek historii. Idealne na dłuższy spacer.

Będąc w tej części Mazur nie sposób nie zajrzeć do rezerwatu żubrów w Wolisku. Jest tam 80 żubrów, które można podziwiać w trakcie dokarmiania z platformy widokowej. Jest to niezapomniane przeżycie zarówno dla małych, jak i tych większych wczasowiczów.

Elbląg

Jest to to kolejne miasto obowiązkowe do zwiedzania, gdy planujemy wakacje na terenie Warmii i Mazur.

Będąc w Elblągu koniecznie trzeba udać się na wycieczkę do Muzeum Archeologiczno – Historycznego, które jest nie lada gratką dla miłośników historii. Zbiory gromadzone od 150 lat można podziwiać w historycznych budynkach, które są częścią krzyżackiego podzamcza.

Zastanawiając się, co warto zwiedzić na Mazurach nie można zapomnieć o wycieczce kanałem elbląskim. Jest to wycieczka statkiem, który musi pokonać kanały, a do tego jedzie po szynach, które ułożone są na trawie. Wycieczka niezapomniana. Do zobaczenia jest jeden z największych cudów techniki XIX.

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Kwatera główna Hitlera to gratka nie tylko dla wielkich miłośników historii. Jest to miejsce, w którym zapadały ważne decyzje polityczne, który miły znaczący wpływ na przebieg II Wojny Światowej. Naturalne ukształtowanie terenu oraz system skomplikowanych zabezpieczeń dawał poczucie bezpieczeństwa przywódcy III Rzeszy. Jest to miejsce, w którym koniecznie trzeba się znaleźć będąc na Mazurach.

Rezerwat koników polskich w Popielinie

Rezerwat koników polskich znajduje się tuż nad Śniardwami, które często nazywane jest „morzem Mazur”. To właśnie tu kontynuowana jest hodowla koników polskich, które są potomkami dziko żyjących tarpanów.

W placówce PAN jest również hodowla jeleni oraz bobrów. Część zwierząt jest oswojona, nie boi się człowieka, a nawet zdarza się, że przychodzi po obowiązkową porcję głaskania.

Mazury to raj dla osób, które chcą odpocząć w pobliżu licznych jezior, uprawiać sporty wodne lub poznać namiastkę Polskiej przyrody. Jest to ostatnie miejsce, w którym możemy spotkać wiele dziko żyjących gatunków zwierząt, a także podziwiać niespotykane gatunki roślin. Mazury można przemierzać pieszo, rowerem lub obserwować z łódki, która można przepłynąć aż do samego Bałtyku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *