Dom

Projekty domów letniskowych

Projekty domów letniskowych

Przytulny dom letniskowy to wymarzone miejsce do odpoczynku od codziennych obowiązków oraz zgiełku wielkiego miasta. Jeżeli posiadamy choć niewielką działkę na wsi – lub rozważamy jej zakup – możemy wybudować taki obiekt w stosunkowo szybkim czasie i przystępnej cenie. W tym celu przydatny nam będzie projekt domu letniskowego. Czym się cechuje, jakie są jego zalety oraz jak wyglądają formalności związane z jego realizacją?

Jak wyglądają współczesne domy letniskowe?

W szerokiej gamie projektów domów letniskowych na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-letniskowych/ każdy z nas z łatwością znajdzie idealną dla siebie koncepcję. Dostępne tam plany architektoniczne cechują się zróżnicowanym metrażem, rozpoczynającym się od 15 m2 i sięgającym aż do blisko 120 m2. W kolekcji zauważymy obiekty jedno- lub dwukondygnacyjne, które pozwolą nam na wydzielenie prywatnego kąta dla każdego mieszkańca lub wręcz przeciwnie – będą ułatwiać codzienne komunikowanie się i zacieśnianie więzi rodzinnych. Cechuje je przy tym zróżnicowana stylistyka – mogą one przybierać formę drewnianych domów szkieletowych bądź z bali, jak również tradycyjnych, murowanych budynków rekreacyjnych. Nie brakuje w nich także takich udogodnień, jak wiata, garaż czy podpiwniczenie – które korzystnie wpływają na ogólną funkcjonalność domów letniskowych.

Jakie są zalety domów letniskowych?

Optymalnie dobrany projekt domu letniskowego pozwoli nam na stworzenie swoistego azylu, umożliwiającego oderwanie się od codziennych zmartwień i obowiązków. Posiadając taki obiekt na własność, będziemy mogli bez problemów wyjeżdżać do niego na weekendy i wakacje ze swoimi zwierzętami oraz dziećmi, które z radością będą korzystać ze świeżego powietrza i aktywnie spędzać czas. Przystępny koszt realizacji letniskowego domu sprawia, że cała inwestycja dość szybko się amortyzuje – a późniejsze użytkowanie jest dla nas niemal całkowicie darmowe (pomijając kwestię rachunków za media czy wydatków na wyżywienie). Nie bez znaczenia jest także możliwość wynajęcia takiego obiektu, która zapewni nam dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu.

Jakie formalności czekają nas w związku z budową domu letniskowego?

Od stycznia 2022 roku – czyli od chwili wejścia w życie ustawy Polski Ład – wiele projektów domów letniskowych można zrealizować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jeżeli wybierzemy projekt domu rekreacyjnego wolnostojącego, parterowego, o powierzchni zabudowy do 70 m2, z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgiem wsporników do 2 m, wystarczy w odpowiednim urzędzie (starostwo powiatowe lub urząd miasta) zgłosić budowę takiego domu. Należy jednak pamiętać, że na każde 500 m2 działki może przypadać jeden taki obiekt rekreacyjny. Jeżeli jednak wybierzemy projekt domu letniskowego o większym metrażu, posiadającego dwie kondygnacje lub połączonego z innym obiektem – niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Własny dom letniskowy to doskonała odskocznia od miejskiego zgiełku, zanieczyszczonego powietrza, a także obowiązków i codziennej rutyny. Zamiast tracić pieniądze na regularny wynajem pokoju w hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym, lepiej zdecydujmy się na wzniesienie swojego obiektu rekreacyjnego. Będzie on bowiem precyzyjnie dostosowany do naszych potrzeb i gustu, a zlokalizowany w malowniczej okolicy – pozwoli nam skutecznie zrelaksować się i nabrać sił przed powrotem do codziennych obowiązków.

Zdjęcie: Projekt DL400a – Ze świetlikami – wariant I (etap I) (rekreacyjny) z kolekcji Muratora, arch. Marek Dąbrowski

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl    

Udostępnij