Dom

Uchwyty dla niepełnosprawnych – dlaczego warto je stosować?

Uchwyty dla niepełnosprawnych – dlaczego warto je stosować?

Zainstalowanie uchwytów, które ułatwiają korzystanie z urządzeń łazienkowych osobom z niepełnosprawnościami, są jednym z wymogów, jakie przepisy nakładają na projektantów łazienek dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych. W domach także uchwyty dla takich osób stanowią najważniejsze wyposażenie. Jakie uchwyty dla niepełnosprawnych można wyróżnić i co należy o nich wiedzieć?

Wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych – jakie uchwyty wybrać?

Wyposażenie łazienki w postaci poręczy i uchwytów (przede wszystkim w miejscach, w których jest możliwość poślizgu) zapobiegają upadkom. Zapewniają też konieczne podparcie np. przy wstawaniu z WC albo wózka inwalidzkiego. To, jaki uchwyt dla osób niepełnosprawnych sprawdzi się najlepiej, zależne jest głównie od miejsca, w którym zamierzamy go zainstalować i od jego funkcji.

Poręcze kątowe

Modele mające kształt litery L są najlepszym wyborem do kabiny prysznicowej. Można je zamontować poziomo albo pionowo. Z kolei zaś uchwyty z większym rozwarciem zapewnią stabilne podparcie w czasie wstawania.

Uchwyty proste

To najbardziej uniwersalny rodzaj uchwytów. Można je zamontować w pobliżu WC, nad wanną czy pod prysznicem.

Poręcze łukowe

Zwykle zakłada się je parami, na przykład jako uchwyty umywalkowe po dwóch stronach umywalki albo przy sedesie. Można je nabyć w wersji uchylnej lub stałej. Te pierwsze są optymalnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń. Kiedy się ich nie używa, można je łatwo złożyć, oszczędzając przy tym miejsce. Sprzyja to także utrzymaniu czystości w łazience, ułatwiając też prace porządkowe.

To, jaki uchwyt wybierzemy dla osoby niepełnosprawnej, wpływa znacząco na wygodę używania łazienki. Dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby w wybranych strefach założyć właściwie akcesoria.

Uchwyty dla niepełnosprawnych pozwolą zadbać o bezpieczeństwo

Uchwyty łazienkowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej albo uszlachetnionej, co pozwala na utrzymanie czystości bez wpływu na jakiekolwiek parametry. Mogą również zostać pokryte właściwym lakierem.

Szczególnie istotne pozostaje, aby uchwyty dla niepełnosprawnych miały właściwy kształt. W praktyce znaczy to, iż nie mogą mieć żadnych ostrych brzegów czy krawędzi. Na szczęście firmy zajmujące się produkcją takich akcesoriów nie pozwalają sobie na takie uchybienia, dlatego każdy oferowany uchwyt ma obły oraz bezpieczny kształt. Każdy z nich powinno się umieścić solidnie na ścianie, zgodnie z zaleceniami producenta i przepisami.

Udostępnij