Budownictwo

Jakie szalunki do wykopów wybrać?

Jakie szalunki do wykopów wybrać?

Profesjonalne szalunki do wykopów jak powszechnie wiadomo są bardzo ważnym elementem każdej budowy, dlatego też nie można przejść obok nich obojętnie. Warto wyraźnie zaznaczyć, że bez pomocy odpowiednich szalunków nie ma możliwości postawienia niektórych części budynku. Szalunki tak samo zresztą jak obudowy wykopów wykorzystywane są już na wstępnym etapie budowy, a dokładniej mówiąc na fundamentach.

Co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o klasyczne domy jednorodzinne, to ekipy budowlane najczęściej wykonują szalunki jednorazowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy szalowania inwentaryzowanego z elementów, które w niedalekiej przyszłości zostaną wykonane ponownie. Osoby, które chcą skorzystać z szalowania powtarzalnego mają do wyboru trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest szalowanie przestawne, drugim szalowanie przesuwane, a trzecim szalowanie ślizgowe przesuwane w płaszczyźnie. W tym ostatnim przypadku chodzi oczywiście o popularnych licach konstrukcji bez całkowitej deformacji postaci.

Na jakie szalunki postawić?

Klasyczne szalunki fundamentowe będą doskonałym wyborem dla tych osób, które w pierwszej kolejności stawiają na lekkie rozwiązania. Dużym atutem szalunków fundamentowych są niewielkie rozmiary poszczególnych elementów konstrukcji, dzięki czemu można zrezygnować z konieczności zastosowania żurawia. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że przy deskowaniu obstawki płyty fundamentowej najlepiej postawić na najdłuższe panele, które wymagają montażu za pomocą żurawia.

Na rynku dostępne są także szalunki ścienne. Producenci oferują szalunki do wykopów, które montuje się ręcznie, jak i również można znaleźć modele, które montuje się za pomocą dźwigu. Osoby, które na placu budowy dysponują dźwigiem powinny zrezygnować z ręcznych szalunków.

Kolejnym rozwiązaniem są szalunki słupowe. Z praktycznego punktu widzenia deskowanie słupów można wykonać bazując jedynie na szalunkach ręcznych. Drugim rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z pomocy specjalnych szalunków słupowych.

Dzierżawa szalunków i obudowy wykopów – jakie zalety?

Zakup szalunków i obudowy wykopów może okazać się bardzo kosztowną inwestycją, dlatego też w ostatnim czasie coraz więcej inwestorów stawia na wynajem. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Dużym atutem dzierżawy są nie tyko oszczędności gotówki ale także to, że nie trzeba martwić się magazynowaniem szalunków, czy też dostarczeniem ich na budowę. Większość firm, która wynajmuje szalunki do wykopów i obudowy zapewnia dostawę i odbiór wynajmowanego sprzętu.

Dzierżawa może okazać się także doskonałym wyborem dla osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o konserwacji szalunków. Budowa domu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dlatego też tym bardziej warto zapoznać się z ofertą firm (https://www.drial.pl/), które oferują wynajem w atrakcyjnej cenie. Osoby, które nie wiedzą na jakie szalunki do wykopów postawić mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa. Dzierżawa jest dobrym wyborem nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm budowlanych.

Udostępnij