Lifestyle

Jak udekorować stół na rodzinny obiad?

Jak udekorować stół na rodzinny obiad?

Posiłki na świątecznym czy rodzinnym stole wymagają odpowiedniej oprawy. Ważny jest sposób ich podania, ale zadbać należy o każdy detal – jak obrus na stół, bieżniki, serwety, zastawę i drobne dekoracje. Wspólne celebrowanie posiłku zobowiązuje, a wiele okazji – jak Boże Narodzenie czy rocznica – tym bardziej. Obrusy na wymiar, elegancki komplet sztućców, porcelana – co jeszcze przygotować?

Eleganckie nakrycie stołu sprawia, że każde danie prezentuje się na nim lepiej. Przy organizacji rodzinnego obiadu czy ważnej kolacji, warto zadbać o nakrycie stołu. Zobacz, jakie masz obrusy, serwety i inne dodatki, zastanów się, co pasuje na daną okazję, jak zadbać o harmonię i nie przesadzić. Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Obrusy na wymiar

Podstawowym nakryciem stołu jest obrus – z gipiury, bawełny lub innego materiału. Ważne, aby był elegancki, czysty, idealnie wyprasowany. Będzie to kluczowy element całej dekoracji, a inne elementy powinny do niego pasować – jak bieżniki, zastawa itd. – aby zachować spójność i zadbać o harmonię. Do klasycznej zastawy pasują tradycyjne białe lub ew. beżowe obrusy, a do nowoczesnych – modele w bardziej odważnym kolorze. Można dopasować rozmiar i kształt do stołu, ale najlepszym wyborem będą obrusy na wymiar – idealnie dopasowane.

Dekoracyjne bieżniki i serwetki

Piękną ozdobą są też bieżniki, a dodatkowo również serwetki – te służą do wycierania, ale są też ozdobą. Dopasuj je do obrusu, aby tworzyły z nim spójny komplet. Mogą być w zbliżonym odcieniu albo kontrastowym – na przykład na święta Bożego Narodzenia będą pasowały serwetki z tematycznymi motywami albo w świątecznych kolorach (zieleń, czerwień, złoto).

Zastawa

Obrus z gipiury czy inny to baza dekoracji, ale równie duże znaczenie ma zastawa – na rodzinnej uroczystości powinna prezentować się niezwykle elegancko i wyjątkowo, aby podkreślała, jak ważna jest to chwila. Jeśli wybierzesz stonowane obrusy na wymiar, bieżniki i serwety, zastawa może mieć  bardziej designerski styl.

Możesz zdecydować się na zastawę uniwersalną, która będzie pasowała na większość spotkań, tradycyjną lub w stylu nowoczesnym – wszystko zależy od tego, jak urządzone jest mieszkanie. Sprawdź też, ile ma ona elementów – przyjmuje się, że optymalna jest przeznaczona dla ośmiu osób. Jeśli masz dużą rodzinę, wtedy pomyśl o większej.

Pamiętaj też, by wypolerować sztućce i starannie je ułożyć, ustawić wazon z kwiatami, ew. dodatkowe dekoracje – w zależności od okazji mogą to być świeczki czy świąteczne ozdoby.

Udostępnij