Porady

Jak kupować pontony na wodę?

Jak kupować pontony na wodę?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się pontony na wodę. Ładna pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą. Nie chodzi tu tylko o pływanie, ponieważ można zakupić ponton i wypuścić się na trochę głębszą wodę. Taki ponton umożliwia spokojne wędkowanie, a także odpoczynek z dala od zgiełku oraz innych ludzi.

Jaki ponton wybrać?

Wybór pontonów jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Na samym początku trzeba określić przeznaczenie pontonu, który zamierzamy kupić. Dostępne są profesjonalne pontony wędkarskie oraz pontony dmuchane, które wykorzystuje się jedynie w celach rekreacyjnych. Pontony rekreacyjne służą do relaksu i zabawy. Jest to idealny ponton dla starszych dzieci. Obecnie większość tego typu pontonów produkowanych jest z PCV, ale dawniej w procesie produkcji wykorzystywana była guma. Posiadają one wzmocnienia, które mają być zabezpieczeniem przed gałęziami wystającymi z wody. Podłoga jest wyprodukowana zazwyczaj z poliestrowych włókien i jest pompowana.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup pontonu motorowego. Trzeba jednak pamiętać, że montaż silnika nie jest możliwy we wszystkich łodziach tego typu. Dobrze sprawdzi się silnik elektryczny o mocy oscylującej w granicach 100 W. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ponton wojskowy lub wędkarski również może być wykorzystywany w celach rekreacyjnych. Takie łodzie są jednak dostosowane do określonych zastosowań, dlatego mają określoną specyfikę. Pontony wędkarskie cechują się dużo wyższą gramaturą materiału.

Rodzaje pontonów

Dmuchana podłoga nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pontonu wędkarskiego. Lepszym pomysłem jest zakup łodzi z podłogą listwową. Silnik o większej mocy może być zamontowany, jeżeli podłoga będzie drewniana lub drewniano-aluminiowa. W przypadku takiej podłogi można łowić w pozycji stojącej. Należy pamiętać, że dla służb mundurowych przeznaczone są pontony specjalistyczne. Pontony wojskowe również należą do tego typu łodzi. Posiadają one solidną konstrukcję, dzięki której możliwy jest transport osprzętu ratunkowego lub specjalistycznego sprzętu dla nurków.

Gdy już wiesz, jaki rodzaj pontonu wybierzesz, to musisz się jeszcze zastanowić nad tym, ile osób będzie go używać. Ponton jednoosobowy wystarczy, jeżeli planujesz zakup pontonu dla dziecka. Ponton 4-osobowy będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli planujesz letnie wypady nad jezioro z przyjaciółmi.

Pontony rekreacyjne

Na rynku dostępne są klasyczne pontony rekreacyjne oraz wędkarskie. Dla nurków lub do łodzi przeznaczone są pontony specjalistyczne. W modelach rekreacyjnych zastosowana jest przeważnie pneumatyczna mata oraz materiał PCV. Dużym uznaniem cieszą się także pontony „super light”, które mają niewielką masę i można je łatwo transportować. Sztywna podłoga i panelowy podkład to cechy charakterystyczne pontonów rybackich. Oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o dodatkowym wyposażeniu, czyli wiosłach. Modele specjalistyczne mają odpowiednią ładowność oraz dużą wyporność.

Najlepiej zakupić ponton u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Ponton rekreacyjny posiada też kilka komór powietrznych, które zabezpieczają konstrukcję przed zatonięciem. Podłączenie silnika nie jest możliwe we wszystkich pontonach rekreacyjnych. Podłogi typu VIB są cenione wśród użytkowników pontonów rekreacyjnych. Konstrukcja podłogi typu VIB jest bardzo zbliżona do modelu AIR. Podłoga nie zwiększa masy pontonu, ponieważ użyte zostały włókna poliestrowe.

Artykuł powstał we współpracy z https://solarmarine.pl/

Udostępnij