Dom

Funkcjonalne oświetlenie ogrodu – jakie lampy ogrodowe wybrać?

Funkcjonalne oświetlenie ogrodu – jakie lampy ogrodowe wybrać?

Dobór odpowiedniego oświetlenia do ogrodu może zapewnić wiele korzyści. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, a przy okazji stanowi ciekawy dodatek estetyczny. Jak jednak wybrać właściwe lampy do ogrodu? Czym się przy tym kierować? 

Ogród jest idealnym miejscem do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Niezwykle miło przebywać w nim zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Wtedy zresztą wspólne grillowanie, czy też długie rozmowy w otoczeniu natury są jeszcze przyjemniejsze i bardziej klimatyczne. Jednak jeśli chcemy, by spędzanie na świeżym powietrzu wieczorami było miłe, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu. Wybór źródeł światła zewnętrznego jest naprawdę duży. Sprawdźmy więc, jakie lapy na taras i do ogrodu sprawdzą się najlepiej. 

Oświetlenie zewnętrzne — praktyczne rozwiązania

Lampy do ogrodu muszą być przede wszystkim przystosowane do użytku zewnętrznego. Jest to najważniejsza zasada, jaką należy kierować się, wybierając oświetlenie ogrodowe. Jeśli wiemy już, jaką kategorię produktową wybrać, przejdźmy do szczegółów. Oświetlenie zewnętrzne podzielić możemy na wiele sposobów, jednak najczęściej stosuje się klasyfikację na lampy solarne i elektryczne. Pierwsze czerpią energię z promieni słonecznych, dzięki czemu nie muszą być podłączone do instalacji. Oświetlenie solarne LED jest przyjazne dla środowiska i zapewnia sporą oszczędność, szczególnie jeśli porównamy je do instalacji elektrycznej. 

Bardzo ważny jest też sposób uruchamiania oświetlenia. Bardzo praktyczną opcją jest przede wszystkim lampa z czujnikiem zmierzchu. Takie źródła światła gwarantują nie tylko wygodę, ale i zwiększają bezpieczeństwo, oświetlając posesję nawet pod naszą nieobecność. 

Oświetlenie zewnętrzne w dobrym stylu 

Istotna jest nie tylko funkcjonalność, ale i kwestie estetyczne. Dlatego też wybierając oświetlenie tarasu lub ogrodu zwróćmy uwagę na jego stylistykę. Kinkiety zewnętrzne z ozdobnymi detalami i lampy glamour doskonale podkreślą charakter domów o wykończeniu klasycznym. Metalowe elementy, proste wzornictwo, czy też reflektory ogrodowe w surowym stylu to natomiast najlepszy wybór do nowoczesnego budownictwa. 

Gdzie warto umieścić lampy ogrodowe? 

Umiejscowienie lamp ma bardzo duże znaczenie zarówno w kwestii wizualnej, jak i praktycznej. Do oświetlenia podjazdu najlepiej sprawdzą się przede wszystkim klasyczne lampy ogrodowe wysokie lub też lampy najazdowe, które zamontowane bezpośrednio w nawierzchni, będą sprawiać efektowne wrażenie. Ładne i subtelne oświetlenie elewacji zapewnią natomiast kinkiety ogrodowe umieszczone bezpośrednio na elewacji. Warto rozważyć także podświetlenie domu reflektorami o delikatnym świetle. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.